Finał programu ScripTeast online

Prezentacją 11 projektów z Europy Środkowej i Wschodniej oraz wręczeniem nagrody dla najlepszego z nich, przyznanej przez międzynarodową Radę Artystyczną, zakończy się XIV edycja ScripTeast. Gala odbędzie się 20 maja o godz. 19.00 i będzie transmitowana na stronie internetowej oraz na Facebooku. Program ScripTeast został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Ostatnia sesja programu, łącznie z finałową ceremonią, zamiast w czasie festiwalu w Cannes, odbywa się online. Poprzedziły ją 10-dniowe konsultacje z ekspertami z całego świata, z m.in. Lone Scherfig, reżyserką „Włoskiego dla początkujących”, Davidem Parfittem, zdobywcą Oscara za scenariusz „Zakochanego Szekspira” czy Marco Chimenzem, włoskim producentem seriali „Gomorra” i „Subura”, w których wzięli udział wszyscy uczestniczący scenarzyści. W tegorocznej edycji znalazły się trzy polskie scenariusze: „Orunia 4ever” Elżbiety Benkowskiej, „Brat” Macieja Sobieszczańskiego i Grzegorza Pudy oraz „Trembling giant” Jacka P. Bławuta. Zwycięzca otrzyma inspirowaną „Trzema kolorami” Krzysztofa Kieślowskiego statuetkę autorstwa Adama Fedorowicza oraz 10 tysięcy euro na dalszy rozwój projektu.

ScripTeast to program mistrzowski doskonalący scenarzystów z Europy Środkowej i Wschodniej, organizowany przez Niezależną Fundację Filmową. Spośród europejskich programów tego typu ma najwyższy wskaźnik procentowy zrealizowanych filmów: aż 53 na 160 scenariuszy. Przez 14 lat działania programu uczestniczyło w nim 220 autorów ze 160 scenariuszami z 15 krajów, w tym aż 47 polskich autorów. Wśród nich m.in. Olga Chajdas, Anna Jadowska, Kinga Dębska, Anna Kazejak, Andrzej Bart, Wojciech Kasperski, Xawery Żuławski, Dariusz Gajewski, Kuba Czekaj, Bodo Kox, Maciej Dutkiewicz.

19.05.2020