Finaliści 4. edycji Nagrody im. Krzysztofa Krauzego

W finale Nagrody im. Krzysztofa Krauzego przyznawanej przez Gildię Reżyserów Polskich znaleźli się Marek Koterski za „7 uczuć”, Wojciech Smarzowski za „Kler” i Agnieszka Smoczyńska za „Fugę”. Gildia co roku nagradza reżyserów, których filmy wyróżnia wrażliwość społeczna, kunszt artystyczny i nonkonformistyczne podejście do sztuki filmowej. Laureata tej edycji poznamy 5 kwietnia 2019 roku.

Marek Koterski, Wojciech Smarzowski i Agnieszka Smoczyńska 

Kapituła tegorocznej edycji w składzie Anna Jadowska (przewodnicząca), Sławomir Fabicki, Joanna Kos-Krauze, Paweł Maślona i Łukasz Ronduda brała pod uwagę filmy, które miały premierę w 2018 roku.

Finaliści zostali wskazani z listy 11 nominowanych przez członków Gildii reżyserów, na której znaleźli się także: Olga Chajdas za „Ninę”, Łukasz Grzegorzek za „Córkę trenera”, Klara Kochańska i Kasper Bajon za „Via Carpatia”, Janusz Kondratiuk za „Jak pies z kotem”, Adrian Panek za  „Wilkołaka”, Paweł Pawlikowski za „Zimną wojnę”, Paweł Sala za „Niewidzialne” i Jagoda Szelc za „Monument”.

Ostatecznie kapituła zdecydowała, że w finałowej trójce znaleźli się Marek Koterski za „7 uczuć”, Wojciech Smarzowski za „Kler” i Agnieszka Smoczyńska za „Fugę”.

Hinduski Nikifor zamiast statuetki

Nagrodzony przez Gildię reżyser otrzyma obraz Kasinatha Chauhana, prymitywisty z Indii. Malarz, nazywany hinduskim Nikiforem, był niepiśmiennym pucybutem pracującym pod sklepem obuwniczym Bata. Jego rysunki wykonane na pudełkach po butach dostrzegli ponad dekadę temu podczas pobytu na festiwalu w filmowym w Pune Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze. Dziś obrazy Kasinatha Chauhana są pokazywane w uznanych galeriach sztuki na całym świecie. Obraz pochodzi z prywatnej kolekcji Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego.

Dotychczasowymi laureatami nagrody byli m.in. Grzegorz Królikiewicz (2015), Wojciech Smarzowski (2016) i Anna Jadowska (2017). Nazwisko tegorocznego laureata poznamy 5 kwietnia.

Źródło informacji: http://polishdirectors.com/koterski-smarzowski-smoczynska-znamy-finalistow-4-edycji-nagrody-im-krzysztofa-krauze


28.03.2019