Finałowy pitching I edycji Atelier Scenariuszowego

W dniu 30 lipca uczestnicy rocznych warsztatów Atelier Scenariuszowe zaprezentowali przed polską branżą filmową rozwijane przez siebie projekty.

11 scenarzystów przedstawiło różnorodne pod względem gatunkowym scenariusze, między innymi horror oparty o ludowe wierzenia, komedię o dojrzewaniu z elementami SF, komedię political fiction czy thriller sensacyjny. Do samej prezentacji przygotowywali się od kwietnia.

Anna Sieńska, autorka projektu „Panorama”, tak mówi o drodze, którą przeszła, szykując się do swojej prezentacji „Z natury jestem bardzo nieśmiałą osobą i byłam bardzo zestresowana wizją pitchingu, którego nigdy wcześniej nie robiłam. Na próbach okazało się też, że bardzo trudno jest mówić o własnym filmie ciekawie i to w określonym czasie. Bez długich ćwiczeń, które spowodowały, że poczułam się pewniej, nie zrobiłabym tego.”.

Po pitchingu odbyły się spotkania indywidualne, podczas których uczestnicy rozmawiali z producentami, dystrybutorami i komisjami filmowymi. Łącznie odbyło się ponad 30 spotkań.

„To była pierwsza edycja Atelier, więc tym bardziej cieszy nas, że sala była pełna, a doświadczeni przedstawiciele branży chcieli spotkać się z uczestnikami, którzy w większości są debiutantami. To pokazuje, że jest zainteresowanie i zapotrzebowanie na nowe projekty i talenty oraz że warto w nie inwestować”, mówi Joanna Szymańska, Dyrektor Programowa warsztatów.

Atelier Scenariuszowe

Atelier Scenariuszowe to roczny program rozwoju scenariuszy pełnometrażowych filmów fabularnych. Warsztaty przeznaczone są zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych scenarzystów, którzy mają w dorobku nie więcej niż jeden film fabularny. W pierwszej edycji programu bierze udział 13 uczestników – 7 scenarzystek i 6 scenarzystów. Konsultantami są Anna Bielak, Filip Kasperaszek oraz Aleksandra Świerk.

Finałowe wydarzenie – pitching projektów zorganizowany został w ramach partnerstwa z 18. Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Nowe Horyzonty.

Partnerami Atelier Scenariuszowego są Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty, EC1 Łódź – Miasto Kultury, Narodowe Centrum Kultury Filmowej, Krakowska Komisja Filmowa, Wydawnictwo Myśliński.

Program dofinansowany został przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Zaprezentowane projekty to:

  • Katarzyna Gondek – „Pareidolie”,
  • Marta Leone – „Niewiasta obleczona w słońce”,
  • Stefan Łazarski – „Podręcznik teleportacji”,
  • Marta Michalak – „Bezduch”,
  • Bartosz Paduch – „Finis Poloniae”,
  • Katarzyna Prus – „Jak mogliśmy przegapić tę niesamowitą historię Andrei Barnes?”,
  • Anna Sieńska – „Panorama”,
  • Zuzanna Solakiewicz – „Sybilla”,
  • Artur Wyrzykowski – „Cisza w moim domu”,
  • Karol Wasilewski, Wojciech Stuchlik – „Arachne”.

W ramach warsztatów rozwijano również projekt Doroty Długosz, pt. „Błękit Milori”. Uczestnikiem był też Bartosz Nowacki autor scenariusza, pt. „Dworek”.

Producenci, którzy chcą zapoznać się z projektami rozwijanymi podczas Atelier mogą napisać na adres atelier@scenariuszowe.pl

Więcej informacji: www.scenariuszowe.pl.


03.08.2018