Finałowy pitching II edycji Atelier Scenariuszowego

W dniu 30 lipca uczestnicy rocznych warsztatów Atelier Scenariuszowe zaprezentowali przed polską branżą filmową rozwijane przez siebie projekty. Pitching zorganizowany został w ramach partnerstwa z 19. Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Nowe Horyzonty.

12 nowych scenariuszy

Marek Marlikowski, autor projektu „Frachtowiec”. Fot. Jerzy Wypych

Osiem scenarzystek i czterech scenarzystów przedstawiło różnorodne pod względem gatunkowym historie – między innymi: western, horror, film drogi, komedię czy dramat obyczajowy. Wśród projektów znalazł się również serial. Jedna z uczestniczek warsztatów Natalia Nylec, autorka „Sześciu wściekłych ludzi”, o swojej pierwszej prezentacji przed tak dużą publicznością mówi: „Rzeczywistość przerosła moje oczekiwania. Nie wiem, jak potoczą się dalej losy mojego projektu, ale mam teraz jeszcze więcej wiary w siebie i swój pomysł, bo wiem, że wzbudził zainteresowanie. Mam motywację, by dalej go rozwijać.”.

60 spotkań po pitchingach

Agnieszka Mania, autorka projektu „Dopóki serce płonie”. Fot. Jerzy Wypych

Po pitchingu odbyły się spotkania indywidualne, podczas których uczestnicy rozmawiali z producentami, reżyserami, dystrybutorami i przedstawicielami komisji filmowych. Łącznie odbyło się ponad 60 spotkań, czyli dwukrotnie więcej, niż rok wcześniej. Według Joanny Szymańskiej, Dyrektor Programowej warsztatów to dowód na to, że zwiększa się nie tylko zainteresowanie projektami rozwijanymi na Atelier, ale też współpracą z młodymi twórcami w ogóle. Rosnąca ilość gości oraz spotkań świadczy o tym, że profesjonaliści z branży szukają nowych, ciekawych projektów i twórców oraz przywiązują wagę do rozwoju scenariuszy.

Atelier Scenariuszowe

Dyrektorka programowa warsztatów Joanna Szymańska. Fot. Jerzy Wypych

Atelier Scenariuszowe to roczny program rozwoju scenariuszy pełnometrażowych filmów fabularnych. Warsztaty przeznaczone są zarówno dla scenarzystów jak i reżyserów – absolwentów uczelni artystycznych i kursów scenariuszowych, posiadających wiedzę teoretyczną i praktyczne umiejętności pozwalające im swobodnie pracować nad scenariuszami. Konsultantami są Anna Bielak, Filip Kasperaszek oraz Aleksandra Świerk.

6 sierpnia nabór na kolejną edycję

Nabór na kolejną, trzecią edycję warsztatów ruszy już 6 sierpnia. Do udziału zachęcają sami uczestnicy. „W Atelier panuje atmosfera wsparcia. Wszyscy są otwarci na dyskusję i najważniejsza jest wolność twórcza oraz dobro projektu. Na pierwszej sesji zorientowaliśmy się, że w moim scenariuszu tkwi potencjał na serial i mimo, że Atelier to program rozwoju pełnometrażowych filmów fabularnych, to wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że warto spróbować wpisać historię w nowy format, jeśli ta zmiana jej posłuży” – opowiada Korek Bojanowski, scenarzysta serialu „Białe Pola”.

Osobom zainteresowanym zapoznaniem się z prezentowanymi historiami organizatorzy udostępniają Katalog Projektów.

Zaprezentowane projekty:

 • „Atomy” Marta Bacewicz
 • „Białe Pola” Korek Bojanowski
 • „Hela” Anna Kasperska
 • „Mania” Sonia Kwiatkowska
 • „Dopóki serce płonie” Agnieszka Mania
 • „Frachtowiec” Marek Marlikowski
 • „Sześciu wściekłych ludzi” Natalia Nylec
 • „Bungalow Sary” Małgorzata Piłacińska
 • „Siostrzyczki” Ewa Rozenbajgier
 • „Mizerna cicha” Jarosław Tokarski
 • „Romina” Maria Wider
 • „Kos” Michał Zieliński

Program dofinansowany został przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Więcej: www.scenariuszowe.pl

Informacja prasowa


02.08.2019