FIPRESCI Warsaw Critics Project nabór do 23 września

Trwa nabór zgłoszeń chętnych do udziału w FIPRESCI Warsaw Critics Project – programu warsztatów dla młodych krytyków i dziennikarzy z Europy Środkowej i Wschodniej, rozpoczynających swoją zawodową drogę. Program jest koordynowany przez Warszawską Fundację Filmową i Międzynarodową Federację Krytyków Filmowych.

Warsztaty będą się odbywać podczas 35. edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego, w dniach 11-20 października 2019 r. Grupa młodych krytyków filmowych zostanie zaproszona na festiwal i będzie miała niezwykłą możliwość wzięcia udziału w jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń filmowych w tej części Europy; spotkaniach z filmowcami i przedstawicielami branży z całego świata, a także otrzyma możliwość uczestniczenia w obradach jury FIPRESCI, podczas którego podjęta zostanie decyzja o przyznawanej przez Federację nagrodzie jury FIPRESCI. Program warsztatów zapewnia bardzo praktyczne podejście do pracy dziennikarza na festiwalu filmowym: uczestnicy będą mieli okazję pisać teksty pod kierunkiem doświadczonych profesjonalistów. Dowiedzą się, jak zdobywać zlecenia na konkurencyjnym rynku, a także jak szukać – i znaleźć – nowe sposoby pisania o kinie. Ich praca będzie podlegać konstruktywnej krytyce.

Program Warsaw Critics Project jest tworzony i koordynowany przez brytyjską dziennikarkę filmową, Amber Wilkinson i włoskiego krytyka Tommaso Tocci.

Amber Wilkinson

Amber Wilkinson jest dziennikarką z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem. Jest współzałożycielką i redaktorką naczelną brytyjskiego portalu Eye For Film. Jej nazwisko pojawiło się między innymi w The Times, Daily Telegraph, Sydney Morning Herald i Filmmaker Magazine. Działa również jako niezależna krytyczka filmowa w BBC Radio Scotland. Prowadziła kilka warsztatów dla młodych krytyków FIPRESCI i była mentorką studentów zajmujących się krytyką filmową na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Edynburgu w 2018 i 2019 roku.

Tommaso Tocci

Tommaso Tocci jest autorem licznych publikacji na temat kina. Między innymi dla takich tytułów jak: Indiewire, RogerEbert.com, CinemaScope, Filmkrant czy Ioncinema.

Warsztaty są zaprojektowane dla krytyków poniżej 30. roku życia, biegle posługujących się językiem angielskim w mowie i piśmie. Wszyscy uczestnicy otrzymają dofinansowanie przelotu i zakwaterowania w Warszawie w czasie trwania festiwalu.

Wybrane prace uczestników zostaną opublikowane przez portale ściśle związane z branżą filmową. Uczestnicy ubiegłych edycji warsztatów współpracowali z wieloma redakcjami m.in. Screen International, Indiewire, The Hollywood Reporter, Cineuropa i Film New Europe.

Chętnych do wzięcia udziału w warsztatach zachęcamy do przesłania zgłoszenia (życiorysu, listu motywacyjnego oraz trzech przykładów opublikowanych przez siebie prac) na adres fipresci@wff.pl

Nieprzekraczalny termin zgłoszeń: 23 września 2019.


11.09.2019