Focus on Poland w Chinach

11 grudnia rozpoczął się festiwal Guangzhou International Documentary FF. W tym roku na widzów w Chinach czeka wiele wydarzeń związanych z polskim filmem dokumentalnym: retrospektywy, wystawy, spotkania z twórcami. Polskie produkcje znalazły się także w pitchingu oraz pokazach konkursowych. Wydarzenie potrwa do 14 grudnia.

6 polskich produkcji walczy o Nagrodę Golden Kapok

W tym roku festiwal GZDOC otrzymał 4239 zgłoszeń na festiwal z pięciu kontynentów, ze 113 krajów świata. Po trzech miesiącach pracy komisji selekcyjnej wybrano 200 filmów, które znalazły się w półfinale rywalizacji o nagrodę Golden Kapok. Wśród nich znalazło się sześć polskich produkcji: „Wolta” Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały, „Miss Holocaust” Michaliny Musielak, „Na szczęście” Piotra Januszkiewicza, „American Dream” Marka Skrzecza, „Dwa światy” Macieja Adamka oraz polsko-francuska koprodukcja „Winnie” Pascale Lamche. „Dwa światy” Macieja Adamka zostały zakwalifikowane także do finału konkursu, a reżyser w Chinach zaprezentuje swój film osobiście.

Focus on Poland

W programie festiwalu znalazła się sekcja Focus on Poland. Prezentacja ta została zorganizowana przez Krakowską Fundację Filmową przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu Polish Docs / Polish Shorts International oraz przy współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Kantonie.

W ramach wydarzenia w Chinach zostanie zaprezentowana retrospektywa mistrza polskiego dokumentu Marcela Łozińskiego oraz pokazy filmów trzech polskich dokumentalistów i operatorów filmowych: Wojciecha Staronia, Marcina Koszałki oraz Bogdana Dziworskiego uzupełnione wystawą fotografii ich autorstwa.

Marcel Łoziński urodził się w 1940 roku w Paryżu. Absolwent Wydziału Reżyserii Łódzkiej Szkoły Filmowej. Jego film dokumentalny „89 mm od Europy” był nominowany do nagrody Europejskiej Akademii Filmowej oraz do Oscara za film dokumentalny. Obecnie kieruje kursem dokumentalnym w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. W Chinach będzie można zobaczyć jego film „89 mm od Europy”, a także: „Wszystko może się przytrafić”, „Happy End”, „Jak żyć”, „Poste Restante”, „Ojciec i syn w podróży” oraz „Żeby nie bolało”.

Bogdan Dziworski jest autorem ponad 40 filmów krótkometrażowych i dokumentalnych oraz laureatem wielu nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych. Podczas GZDOC będzie można zobaczyć 8 jego filmów: „Dwubój klasyczny”, „Hokej”, „Kilka opowieści o człowieku”, „Olimpiada”, „Pięciobój nowoczesny”, „Sceny narciarskie z Franzem Klammerem”, „Sen” oraz „Widzę”.

W Kantonie obecny będzie także Wojciech Staroń, uznany reżyser, scenarzysta i operator filmowy, laureat wielu nagród, m.in. Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale. W retrospektywie zostaną pokazane cztery jego filmy „Argentyńska lekcja”, „Na chwilę”, „Syberyjska lekcja” oraz jego ostatni dokument „Bracia”, który zdobył Grand Prix festiwalu DOK.Leipzig – Złotą Gołębicę oraz główną nagrodę sekcji La Semaine de la Critique na festiwalu w Locarno.

Czwartą retrospektywą w Chinach będzie przegląd filmów Marcina Koszałki. Widzowie GZDOC zobaczą „Deklarację nieśmiertelności”, „Istnienie”, „Ucieknijmy od niej”, „Zabójcę z lubieżności”, „Do bólu” oraz „Śmierć z ludzką twarzą”.

Polscy filmowcy w Chinach

Bogdan Dziworski oraz Wojciech Staroń osobiście zaprezentują swoje prace na festiwalu oraz wezmą udział w spotkaniach z publicznością.

To nie koniec polskich akcentów na GZDOC. Do pitchingu China Stories, który jest głównym wydarzeniem marketu DokuMart GZDOC, zakwalifikował się projekt filmu dokumentalnego „Underage Astronauts” w reżyserii Aleksandry Skowron i Hanny Polak. Film produkowany jest przez Aleksandrę i Mirosława Skowronów z firmy Mediolia, którzy w Kantonie osobiście zaprezentują swój projekt.

Focus on Poland to także obecność przedstawicieli polskiej branży filmowej w Chinach. W festiwalu GZDOC wezmą udział zaproszeni przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich producenci i filmowcy: Małgorzata Staroń (Staron-Film/KIPA), Michalina Fabijańska (Studio Munka), Grzegorz Brzozowski (Studio Munka), Kamil Skałkowski (Kalejdoskop Film) oraz Krzysztof Gierat, prezes Krakowskiej Fundacji Filmowej, który będzie także członkiem jury festiwalu.

Więcej o festiwalu na stronie GZDOC: www.gzdoc.cn.

Źródło informacji www.polishdocs.pl.


11.12.2017