„Fuga” w Semaine de la Critique w Cannes

„Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej, współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, znalazła się w sekcji Semaine de la Critique 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Producentem filmu jest MD4.

Tydzień Krytyki Filmowej (Semaine de la Critique)

Na festiwal zgłoszono 1500 filmów krótkometrażowych. Organizatorzy obejrzeli 1100 filmów pełnometrażowych. Wśród pełnometrażowych filmów w konkursie znalazło się 5 debiutów i 2 drugie filmy. W sekcji Tydzień Krytyki Filmowej filmy pełnometrażowe powalczą o nagrodę główną (Nespresso Grand Prize). W zeszłym roku w tej sekcji, w części poświęconej krótkim filmom, pokazywany był film Aleksandry Terpińskiej „Najpiękniejsze fajerwerki ever”, który otrzymał w Cannes dwie nagrody Canal+ oraz Rail d’Or.

„Fuga”

„Fuga”, fot. Jakub Kijowski

Alicja straciła pamięć. Z dala od domu i rodziny zbudowała nową siebie niezależną i bezkompromisową. Alicja wraca po dwóch latach do swojego poprzedniego życia. Jej rodzina oczekuje, że na powrót odnajdzie się w roli żony, matki i córki. Alicja nie pamięta miłości do rodziny. Mąż i syn nie rozpoznają kobiety, która wygląda znajomo, ale zachowuje się jak ktoś obcy. Czy przypomnienie sobie dawnego uczucia jest niezbędne do bycia szczęśliwym?

Reżyserka o filmie

„Fuga”, fot. Jakub Kijowski

„Historia Alicji inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami. Kilka lat temu autorka scenariusza Gabriela Muskała zobaczyła w programie telewizyjnym twarz kobiety, która nie pamiętała jak się nazywa ani skąd jest. Podczas programu zadzwonił telefon i męski głos w słuchawce powiedział, że kobieta ma na imię Maria, jest jego córką oraz, że ma męża i syna. Kobieta była w szoku, nie poznała głosu ojca, nie pamiętała, że ma rodzinę. Nie była pewna czy chce ich zobaczyć.

Poruszone jej historią postanowiłyśmy odnaleźć Marię i dowiedzieć się dlaczego zapomniała siebie i swoich bliskich. Jak doszło do tego, że wyszła z domu i zniknęła na wiele miesięcy? Dlaczego nikt jej nie szukał? Jak to możliwe, że zapomniała własne dziecko? Jak po tak traumatycznych wydarzeniach wróciła do rzeczywistości? Jak poradziła sobie ze świadomością, że z dnia na dzień wymazała miłość do męża i syna, i że kiedyś była kiedyś innym człowiekiem.

Maria cierpiała na fugę dysocjacyjną, która wiąże się z opuszczeniem miejsca zamieszkania, częściową utratą pamięci i zmianą dotychczasowej osobowości. Maria tracąc pamięć w jednej chwili stała się tabula rasa i zaczęła budować od nowa siebie i swoje życie. W tym momencie poznajemy naszą filmową bohaterkę: Alicję.

W historii Alicji, która tracąc pamięć wymazała swoją osobowość, widzę możliwość opowiedzenia pogłębionej historii: o istocie tożsamości i wolności człowieka. O tym co konstytuuje nasze ja – jak bardzo określa nas otoczenie, w którym przebywamy, nasze myślenie o sobie, nasza przeszłość i historia. Poruszyć tabu czy miłość macierzyńska jest bezwarunkowa skoro tracąc pamięć tracimy też uczucia do ludzi, których kochamy. Czy jesteśmy w stanie na nowo pokochać swoich bliskich.

Chciałabym tym filmem przeprowadzić widzów przez skrajnie różne emocje, od śmiechu, przez wzruszenie aż po głębszą refleksję. Postawić widzów przed pytaniem: Co by się stało gdyby to was spotkało? W którą stronę byście poszli, gdybyście mogli wymyśleć na nowo samych siebie?” – mówi Agnieszka Smoczyńska. 

Twórcy

Film jest polsko-czesko-szwedzką koprodukcją. Reżyserką „Fugi” jest Agnieszka Smoczyńska. Scenariusz napisała Gabriela Muskała. Autorem zdjęć jest Jakub Kijowski. Za dźwięk odpowiada Maria Chilarecka, scenografię Jagna Dobesz, montaż Jarosław Kamiński. Autorem muzyki jest Filip Míšek. Polską producentką filmu jest Agnieszka Kurzydło z MD4. Koproducentem po stronie czeskiej jest Karla Stojáková (Axman Production), a szwedzkiej Jonas Kellagher (Common Ground Pictures). Pozostałymi koproducentami są Odra-Film, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Tomas Eskilsson and Katarina Krave Film i Väst (Szwecja).

W filmie występują: Gabriela Muskała, Łukasz Simlat, Małgorzata Buczkowska, Zbigniew Waleryś, Halina Rasiakówna, Piotr Skiba i Iwo Rajski.

Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Czeski Fundusz Filmowy, Eurimages Dolnośląski Fundusz Filmowy z funduszy Miasta Wrocławia i województwa dolnośląskiego oraz Mazowiecki Fundusz Filmowy. Polskim dystrybutorem filmu jest Kino Świat, a czeskim A Company. Za sprzedaż międzynarodową odpowiada Alpha Violet.

Więcej informacji: www.semainedelacritique.com.

Na podstawie informacji producenta


16.04.2018