Gala 5. edycji Nagród PISF

9 maja 2012 podczas 37. edycji Gdynia Film Festival odbyła się uroczysta gala wręczenia po raz piąty Nagród PISF – jedynych polskich nagród za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina.

Lista laureatów 5. edycji Nagród PISF

 1. Kino
  • Krakowskie Centrum Kinowe Ars
 2. Międzynarodowe wydarzenie filmowe
  • 29. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!
 3. Krajowe wydarzenie filmowe
  • Polska Światłoczuła
 4. Promocja za granicą
  • Stowarzyszenie Twórców i Mecenasów Kultury i Nauki „Angelus Silesius” za promocję filmu „Młyn i krzyż”
 5. Dystrybucja polskiego filmu
  • Kino Świat za filmy „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” i „Baby są jakieś inne”
 6. Dystrybucja filmu zagranicznego w Polsce
  • Stowarzyszenie Nowe Horyzonty za film „Pina”
 7. Krytyka filmowa
  • Rafał Marszałek
  • Michał Oleszczyk
 8. Audycja radiowa lub program telewizyjny
  • „W iluzjonie” w Telewizji Kino Polska, Stanisław Janicki
 9. Portal internetowy
  • Fototeka.fn.org.pl
 10. Książka o tematyce filmowej
  • „Z Armatą na Wilka. Animowany blues Mariusza Wilczyńskiego”, Jerzy Armata
 11. Edukacja młodego widza
  • 11. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej
 12. Dyskusyjny klub filmowy
  • DKF „dkfbok” w Bolesławcu
 13. Rekonstrukcja cyfrowa dzieł polskiej kinematografii
  • Soundplace Sp. z o.o.
 14. Plakat filmowy
  • „Matka Teresa od kotów”, Tomasz Olbiński, Szymon Zaremba

5. edycja Nagród PISF

– Pięć lat temu pomyśleliśmy sobie, że artyści, aktorzy, reżyserzy, muzycy, kompozytorzy (…) mają wiele okazji do tego, by być docenionym. W całej Polsce, często w małych miejscowościach, istnieje wiele osób, które swoją pracą, zaangażowaniem, pasją umożliwiają filmowcom osiągnięcie najważniejszego celu – dotarcie do umysłu i serca widza. To jest praca, której na co dzień my nie widzimy. (…) Chciałabym wszystkim Państwu serdecznie podziękować za Waszą ciężką, fantastyczną pracę, za to, że chcecie, aby sztuka filmowa dotarła do widza, chcecie wychować nowe pokolenia widzów, chcecie gościć filmowców – mówiła dyrektor PISF, Agnieszka Odorowicz.

Kino Świat

Marcin Piasecki dyrektor zarządzający Kino Świat, dziękował za Nagrodę w kategorii „Dystrybucja polskiego filmu” w imieniu całego zespołu: – Bardzo dziękujemy Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej za docenienie naszej pracy. To tak naprawdę nagroda dla całego naszego zespołu, za jego kreatywność, ciężką pracę i skuteczność. (…) Chcielibyśmy również podziękować producentom, którzy powierzają nam swoje filmy, ufają nam i wierzą w nasze pomysły. Dziękujemy również twórcom, którzy się angażują w proponowane przez nas działania. Kino Świat było laureatem Nagrody PISF za dystrybucję polskiego filmu również w ubiegłym roku.

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

Nagrodę dla Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej, nagrodzonych w kategorii „Edukacja młodego widza”, odebrał Maciej Jakubczyk: – To tak naprawdę jest nagroda dla 26 kin, które z nami współpracują przez cały rok szkolny (…) a także dla kilkunastu nauczycieli, którzy na stałe konsultują nasze filmy i nasz program i dla kilkunastu filmoznawców. Jest to więc zbiorowa nagroda.

Międzynarodowy Festiwal Młodego Widza Ale Kino!

– Jestem bardzo wzruszony. Cieszę się jak dziecko. (…) To wielka nagroda i ukoronowanie naszej pracy. (…) Ta nagroda nie jest dla mnie, a dla ogromnego zespołu ludzi, którzy tworzą ten festiwal z sercem, z pasją. (…) Jesteśmy drugim po Krakowskim Festiwalu Filmowym, najstarszym festiwalem w Polsce. (…) Po raz pierwszy ta nagroda przypadła festiwalowi, który w całości jest poświęcony kinu dla młodych widzów – mówił odbierając nagrodę w kategorii Międzynarodowe wydarzenie filmowe, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Młodego Widza Ale Kino!, Jerzy Moszkowicz.

Jerzy Armata

Laureatem Nagrody PISF w kategorii „Książka filmowa” został w tym roku Jerzy Armata za publikację „Z Armatą na Wilka. Animowany blues Mariusza Wilczyńskiego”. – Dziękuję bardzo Kapitule Nagród, bo to bardzo niszowa książka (…) Dziękuję bohaterowi, Wilkowi, Mariuszowi Wilczyńskiemu (…), Rafałowi Sasinowi, który był autorem opracowania plastycznego i moim wydawcom, korporacji Ha!art i Stowarzyszeniu Nowe Horyzonty (…) i tym wszystkim, którzy pomagają mi spełniac moje filmowe marzenia – mówił Jerzy Armata.

Rekonstrukcja dźwięku – Soundplace

– Rzadko się zdarza, że doceniacie Państwo pracę polskich dźwiękowców. Z tego miejsca chciałem podziękować przede wszystkim swojemu całemu zespołowi, ale także twórcom tych dzieł, które możemy rekonstruować. Mam nadzieję, że dzięki naszej pracy możecie Państwo po raz kolejny poznać te filmy i docenić ich wartość – mówił Tomasz Dukszta z firmy Soundplace, odbierając nagrodę za „Rekonstrucję cyfrową dzieł polskiej kinematografii”.

Rafał Marszałek i Michał Oleszczyk

Tegoroczną nagrodę w kategorii „Krytyka filmowa” otrzymali ex aequo Rafał Marszałek i Michał Olszczyk. – Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę tę nagrodę odebrać razem z Panem Rafałem Marszałkiem. (…) Dziękuję Państwu za uznanie. Pisanie jest czynnością samotną i nigdy nie wiadomo naprawdę, czy ktoś to później przeczytał, czy nie. Teraz widzę, że ktoś to czyta i bardzo dziękuję Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej i Kapitule – mówił Michał Oleszczyk.

Nowa kategoria – plakat filmowy

Po raz pierwszy w tym roku przyznano Nagrodę PISF w kategorii „Plakat filmowy”. – Dziękujemy bardzo Instytutowi za tę nagrodę i za wprowadzenie tej kategorii. W dzisiejszych czasach częściej plakaty projektują działy marketingu niż malarze, rysownicy czy graficy. Chcieliśmy w związku z tym zaapelować do grafików: nie dajmy się, róbmy dobre plakaty. My w każdym razie będziemy się starać, żeby być tu jeszcze raz – mówił Szymon Zaremba.

Krakowskie Centrum Filmowe Ars

Laureatem Nagrody PISF w kategorii „Kino” zostało Krakowskie Centrum Filmowe Ars. Nagrodę odebrał dyrektor kina, Andrzej Kucharczyk. – Jeszcze kilka dni temu nie było wiadomo, czy Ars będzie istniał. (…) To kino prowadzę już 17 lat, dlatego bardzo się cieszę, że Ars udało się jednak uratować. Będzie istniał bez największej sali. Andrzej Kucharczyk otrzymał również od Banku PKO specjalną nagrodę za krzewienie kultury w wysokości 30 000 złotych.

Nagroda specjalna dla Plus Camerimage

Nagrodę Specjalną Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej otrzymał Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage za oryginalną formułę, konsekwencję działania, za ogromną pasję, oryginalny pomysł, promocję polskiej sztuki filmowej za granicą. Nagrodę odebrał dyrektor festiwalu, Marek Żydowicz.

Nagrody PISF

Nagrody PISF są szczególnym wyróżnieniem w branży filmowej, doceniającym pracę osób i instytucji niezwiązanych z produkcją filmów. To jedyne polskie nagrody, wręczane w kilkunastu kategoriach, za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina i ułatwienie dostępu do polskiej twórczości filmowej. Nagrody PISF są przyznawane od 2008 roku. Kandydatów mogą zgłaszać instytucje kultury, szkoły filmowe, władze samorządowe, instytucje pozarządowe związane z kulturą i inne podmioty działające w sektorze kultury.

 

Paulina Bez

 

09.05.2012