Gala Grand Off 2009

Jestem dumny, że przyjęliście mnie do grona filmowców niezależnych. Dziękuję Wam za to! Marcel Łoziński – za pomocą sms-a o takiej treści podziękował za przyznane wyróżnienie, nieobecny w Warszawie, laureat pierwszej w historii Nagrody Grand Off za całokształt twórczości. Wiadomość odczytał Mikołaj Łoziński, odbierający w imieniu ojca statuetkę i dyplom.

 

Kapituła, w uzasadnieniu werdyktu napisała m.in.: Zastanawiając się nad wyborem pierwszego w historii laureata tej nagrody, nie mieliśmy wątpliwości, że musi to być postać na tyle nietuzinkowa, by stała się dla innych twórców niezależnych wytyczną kierunku, w którym należy podążać. Ta nagroda jest podziękowaniem za przepiękne dokumentalne obrazy, z pozoru proste, a dotykające spraw najistotniejszych.

 

Kapituła podkreśliła, że nagradza także niezależność myślenia reżysera i nonkonformizm: jego własny oraz ten którego intrygującą lekcją były obrazy takie jak „Próba Mikrofonu”, „Jak żyć”, czy „Happy End”. Nagrodę wręczył dyrektor festiwalu i prezes Fundacji Cinema Art Witold Kon.

 

Uroczysta gala, kończąca trzydniowe święto światowego kina off-owego, odbyła się w Teatrze Kamienica, którego widownię zgromadzeni goście wypełnili do ostatniego miejsca.

 

Tegoroczna edycja Grand Off odbywała się według zmienionej formuły. Popularność wprowadzonej w 2008 roku kategorii „najlepszy film pozaeuropejski” skłoniła organizatorów do rezygnacji z dotychczasowych podziałów geograficznych. W konsekwencji, do nagród zgłoszonych zostało blisko 740 filmów z ponad 60 krajów świata. Kolejną innowacją jest udostępnienie filmów, które sprostały festiwalowej selekcji, szerokiej publiczności. Poza pokazami, które odbyły się w kinie Luna, wszystkie nagrodzone obrazy zostaną zaprezentowane w ponad 20 miastach w całej Polsce.

 

Nagrody Grand Off przyznane zostały w dziewięciu kategoriach. W dwóch z nich – dla najlepszej aktorki i najlepszego aktora – zwyciężyli odtwórcy głównych ról w polsko-niemieckiej koprodukcji „Janek” w reżyserii Piotra Lewandowskiego: Danuta Stenka i Paul Merkle. W imieniu nieobecnej w Polsce aktorki, statuetkę odebrała Lucyna Kobierzycka. Zaskoczony wyróżnieniem młody aktor dziękował reżyserowi i podkreślał, że nagrodę otrzymał za pierwszą w życiu rolę.

 

Nagrodę dla najlepszego reżysera jury przyznało Juanicie Wilson (Irlandia) za film „The Door”.

 

Connor Clements (Irlandia Północna) odebrał nagrodę za najlepszy scenariusz do filmu „James”.

 

Nagrodą za najlepsze zdjęcia uhonorowany został Javier Agirre (Hiszpania), autor zdjęć do filmu dokumentalnego „Asämara”.

 

W kategorii najlepszy montaż zwyciężyła Tanja Petry (Niemcy) za film „Summer Sunday”.

 

Za najlepszą fabułę jury uznało australijski obraz „The Ground Beneath” w reżyserii Rene Hernandeza. Nagrodę odebrał radca Ambasady Australii w Polsce Paul Sanda.

 

Zwycięzcą kategorii najlepszy dokument okazał się rosyjski film „Nyarma” w reżyserii Edgara Barteneva. Nagrodę odebrała producentka filmu Wiktoria Ruban.

 

W kategorii „najlepszy film animowany”, triumfował argentyński film „El Empleo” („Praca”) w reżyserii Santiago „Bou” Graso. Film wywołał duże poruszenie wśród publiczności zgromadzonej w Teatrze Kamienica. Odbierając nagrodę, chargé d’affaires Ambasady Argentyny w Polsce Claudio Di Gregorio powiedział: – Myślę, że Santiago powinien być tutaj.

 

Poza filmem „El Empleo” goście gali Grand Off mieli możliwość obejrzenia także dwóch innych nagrodzonych obrazów: „James” oraz „Asämara”.

 

Więcej informacji o Festiwalu pod adresem: www.grandoff.eu.

 

Polski Instytut Sztuki Filmowej współfinansował Grand Off – Światowe Nagrody Filmowe Niezależnych.

22.11.2009