Gala Nagród PISF

Laureaci Nagród PISF

Laureaci nagród PISF. Fot. Marcin Kułakowski, PISF


Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za rok 2010 wręczone. Uroczysta ceremonia odbyła się podczas otwarcia 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

 

Polski Instytut Sztuki Filmowej nagrodził tych, którzy w 2010 roku w szczególny sposób wyróżnili się w promocji polskiego kina. Nagrody PISF to jedyne polskie nagrody wręczane za osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiej sztuki filmowej. Od 2008 roku są szczególnym wyróżnieniem w branży filmowej.

 

Wszyscy nominowani do nagród PISF mieli okazję do wspólnego spotkania podczas wręczenia nominacji, które odbyło się późnym popołudniem w Muzeum Miasta Gdyni. – Jestem naprawdę szczęśliwa, że finanse pozwoliły nam zaprosić Państwa do Mekki polskiej kinematografii, na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Bardzo dziękuję, że Państwo to zaproszenie przyjęliście, że jesteśmy tutaj razem, że środowisko filmowe nie oznacza dzisiaj tylko reżyserów, scenarzystów, operatorów, ale oznacza także tych, którzy (…) piszą o filmie, robią programy o filmie; tych, którzy prowadzą wspaniałe Dyskusyjne Kluby Filmowe, troszczą się o repertuar swoich kin, uwzględniając w nim kino polskie. Chciałabym z całego serca Państwu podziękować. Doceniamy Państwa pracę na co dzień, głęboko wierzymy, że bez państwa pasji i zaangażowania tak naprawdę kino artystyczne nie miałoby tak naprawdę żadnego kontaktu z widzem – mówiła dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz podczas spotkania z nominowanymi. – Przyjmijcie Państwo nasze szczere podziękowania ode mnie i od całego zespołu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – dodała, wręczając dyplomy nominowanym.

 

Wieczorem rozpoczęła się ceremonia otwarcia 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, która była połączona z wręczeniem Nagród PISF.

 

Witam na czwartej już edycji dorocznych Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. To są nagrody dla nas szczególne. Twórcy mają swoje festiwale, spotkania z widzami – są honorowani i doceniani. Na co dzień zapominamy jednak o roli tych wszystkich, dzięki pracy których film i twórca spotyka kogoś, kto jest dla niego najcenniejszy – widza. Branża filmowa to nie tylko filmy. To ci wszyscy ludzie, którzy na co dzień zajmują się tym, żeby widz znalazł to, czego szuka i by pomóc mu znaleźć wartościowe kino – mówiła dyrektor PISF podczas ceremonii wręczania Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. – Chcemy tymi nagrodami podziękować za pasję, wielką pracę i ogromny wkład dla kultury narodowej – dodała.

 

Oto tegoroczni Laureaci Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:

 

Z rąk Doroty Kędzierawskiej nagrodę dla najważniejszego krajowego wydarzenia filmowego odebrali przedstawiciele Tarnowskiej Nagrody Filmowej: dyrektorzy festiwalu Anna Grygiel i Jerzy Armata oraz dyrektor Tarnowskiego Centrum Kultury, Tomasz Kapturkiewicz. Tarnowska Nagroda Filmowa – festiwal wybranych polskich filmów fabularnych to impreza o długoletniej tradycji (najstarszy festiwal po FPFF w Gdyni), której od 25 lat głównym celem i zadaniem jest promocja i upowszechnianie dorobku polskiej kinematografii.

 

W kategorii Dystrybucja polskiego filmu za rok 2010 nagrodzona została firma dystrybucyjna Kino Świat. Nagrodę przedstawicielce firmy, Kindze Jakubowskiej, wręczył Jacek Bromski. – Dla dystrybucji filmów polskich jest to z pewnością najbardziej prestiżowa nagroda (…) Polskie kino ma się dobrze i naprawdę coraz lepiej – mówiła podczas ceremonii Kinga Jakubowska. W 2010 Kino Świat był dystrybutorem m.in. „Ślubów panieńskich” Filipa Bajona, „Świętego interesu” Macieja Wojtyszki oraz „Helu” Kingi Dębskiej.

 

Kolejną statuetkę wręczyła Sonia Bohosiewicz. W kategorii Portal internetowy nagroda przypadła serwisowi Filmweb.pl. Nagrodę odebrała Malwina Grochowska. Filmweb.pl po raz pierwszy w sieci pojawił się 18 marca 1998. Jest najpopularniejszym serwisem filmowym w Polsce. – Chciałabym przede wszystkim podziękować miłośnikom kina, tej wielomilionowej społeczności, która jest z nami od lat i bez niej nie byłoby nas tutaj w tym momencie – mówiła.

 

W kategorii Promocja za granicą statuetkę otrzymał Festiwal Filmu Polskiego FilmPOLSKA w Berlinie. Z rąk Danuty Stenki nagrodę odebrał Tomasz Dąbrowski, Dyrektor Instytutu Polskiego w Berlinie. FilmPOLSKA to jedna z największych prezentacji polskiej kinematografii za granicą. Festiwal odbywa się w Niemczech corocznie od roku 2006. W ciągu siedmiu festiwalowych dni w kinach Berlina i Poczdamu pokazywanych jest prawie 100 polskich filmów fabularnych, krótkometrażowych, dokumentalnych, eksperymentalnych, animowanych, szkolnych i archiwalnych.

 

Kolejną nagrodę wręczyła Małgorzata Zajączkowska. W kategorii Kino zwyciężyło krakowskie kino Agrafka. Nagrodę odebrali Robert Skrzydlewski i Bogdan Balicki. Kino Agrafka to młode krakowskie kino, prowadzone przez ludzi pełnych pasji, mających wieloletnie doświadczenia w zakresie upowszechniania kultury filmowej. Chociaż Agrafka istnieje od niespełna dwóch lat, w istotny sposób zaistniała propagując dobre kino europejskie. Liczne przeglądy monograficzne, pokazy specjalne, spotkania cykliczne na stałe wpisały się w krakowski pejzaż filmowy.

 

W kategorii Dystrybucja filmu zagranicznego nagrodzona została firma dystrybucyjna Gutek Film. Maja Ostaszewska wręczyła nagrodę Beacie Machale i Romanowi Gutkowi. Gutek Film, firma istniejąca od 1994 roku, zajmuje się promocją i dystrybucją światowego kina. Przez lata działalności wypromowała na polskim rynku takich reżyserów jak: Peter Greenaway, Pedro Almodovar, Lars von Trier, Mike Leigh, Jim Jarmusch, Derek Jarman, Park Chan-wook, Paul Cox czy Wong Kar-Wai. Blisko 300 produkcji, które Gutek Film wprowadził do polskich kin, obejrzało blisko 8 milionów widzów.

 

Grażyna Szapołowska i Andrzej Wajda wręczyli statuetkę Ewie Magdziarz, przedstawicielce MDKF „Iluzjon” w Krasnymstawie w kategorii Edukacja młodego widza. – Edukacja filmowa to jest to, co jest najbliższe sercu polskich reżyserów dlatego, że tylko dzięki edukacji filmowej młoda widownia łączy dawne z nowym. Pamiętając i oglądając dawne filmy, ma szansę porównać je z dzisiejszymi, a tylko z tego może wynikać prawdziwy rozwój, odmiana, nowość kina narodowego – mówił, wręczając Nagrodę PISF, Andrzej Wajda.

 

W kategorii Krytyka filmowa werdykt ogłosił Paweł Borowski. Nagrodę otrzymała prof. Ewelina Nurczyńska-Fidelska, autorka kilkudziesięciu szkiców i esejów poświęconych filmom i twórcom polskiego kina, a także organizatorka i kierownik naukowy międzynarodowych konferencji filmoznawczych. – To miło poświęcić tyle lat, życie, jednej sprawie. Chcę podziękować twórcom polskiego kina. To dzięki nim mogłam tyle lat być wierna jednej sztuce – sztuce filmowej – mówiła Laureatka.

 

Nagrodą za Najlepszą książkę o tematyce filmowej uhonorowany został prof. Tadeusz Lubelski za „Encyklopedię kina”, wydaną przez Wydawnictwo „Biały Kruk”. Statuetkę wręczyła Ewa Wiśniewska, a w imieniu Laureata odebrał ją Sebastian Jagielski.

 

Statuetki w kategorii Międzynarodowe wydarzenie filmowe otrzymały dwie imprezy: Krakowski Festiwal Filmowy oraz Warszawski Festiwal Filmowy. Dyrektorom obu przedsięwzięć: Krzysztofowi Gieratowi i Stefanowi Laudynowi Nagrody PISF wręczyli Magdalena Zawadzka i Zbigniew Buczkowski. Organizatorzy obu festiwali od wielu lat konsekwentnie starają się, żeby widzowie jak najszybciej mieli dostęp do najnowszych i najciekawszych zjawisk światowego kina. Równocześnie, ich imprezy stanowią znakomitą prezentację dokonań polskiej kinematografii dla zagranicznych krytyków i gości z całego świata.

 

W kategorii Rekonstrukcja cyfrowa dzieł polskiej kinematografii nagrodę z rąk Sławomira Fabickiego odebrał Jędrzej Sabliński, prezes The Chimney Pot. – Po rekonstrukcji 15 filmów cieszymy się, że zagościły one w kinach, możemy je oglądać – podkreślił.

 

Za Najlepszy Dyskusyjny Klub Filmowy w 2010 roku uznany został DKF „Jasminum” z Grójca. Grzegorzowi Rylskiemu i Weronice Cisłowskiej statuetkę wręczył Janusz Zaorski.

 

W kategorii Audycja radiowa lub program telewizyjny nagrodzono Magdalenę Miśkę-Jackowską, autorkę audycji „Moje kino. Spotkania wokół X Muzy”, emitowanej w RMF Classic w każdy piątek między 14:00 a 18:00. Autorka audycji otrzymała nagrodę z rąk Wiktora Zborowskiego.

 

06.06.2011