„Galerianki" nagrodzone w Cottbus

„Galerianki” Katarzyny Rosłaniec dostały nagrodę za najlepszy debiut, a Anna Karczmarczyk nagrodę za najlepszą rolę na 19. Festiwalu Filmów Wschodnioeuropejskich w Cottbus.

Główną nagrodę festiwalu zdobył serbski film „Ordinary people”, reż. Vladimir Perisic. Zwycięzca otrzymał 18 000 euro. Jurorzy podkreślili „wyjątkowe wartości artystyczne filmu”. To historia oddziału wojskowego, który w czasie działań wojennych zabija cywili.

Nagrodę za najlepszą rolę otrzymał Relja Popovic grający w tym filmie młodego żołnierza, który wstępuje do elitarnego oddziału i nie zdaje sobie sprawy, że ma popełniać zbrodnie wojenne. Jury nagrodziło „minimalistyczną i instyktowną grę aktorską”.

Grająca w „Galeriankach” Anna Karczmarczyk – nagrodzona za najlepszą rolę – zrobiła na jurorach wrażenie „umiejętnością pokazania przemiany dziecka w kobietę w poruszającej historii o dojrzewaniu”.

Nagrody za najlepszą reżyserię otrzymało trzech twórców: Zvonimir Juric i Goran Devic z Chorwacji za film „The Blacks” i Aleksiej Mizgirew z Rosji za „Buben Baraban”.

Za najlepszy krótki film uznano „Coming Out”, reż. Pici Papai.

16.11.2009