"Gdynia Dzieciom" - sekcja dla młodej widowni 39. FFG

Filmy skierowane do młodej widowni zostaną po raz kolejny pokazane na Festiwalu Filmowym w Gdyni w ramach sekcji „Gdynia Dzieciom”. Wydarzenie współfinansowane jest przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Gdynia Dzieciom” w kilku miejscowościach

Filmy tej sekcji pokazywane będą w Gdyni w kinie Helios oraz w Lęborku, Elblągu, Cieplewie i Wejherowie. Tym samym „Gdynia Dzieciom” jest najbardziej rozbudowaną przestrzennie sekcją festiwalu.

Polskie filmy dla dzieci i młodzieży ze wsparciem PISF

Widzowie zobaczą filmy dla dzieci i młodzieży wyprodukowane w Polsce w ostatnich latach. Wśród nich znalazły się tytuły współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Pokazane zostaną m.in. fabularny „Gabriel” Mikołaja Haremskiego, filmy z serii „MamiFatale” Łukasza Kacprowicza i „Hip-Hip & Hurra” Elżbiety Wąsik oraz nowe odcinki serialu „Parauszek i przyjaciele” Krzysztofa Brzozowskiego. Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej zaprezentuje pilotażowe odcinki „Kuby i Śruby” w reżyserii Marka Burdy oraz „Kocidrapki” w reżyserii Andrzeja Orzechowskiego i Bronisława Zemana. Pozostałe filmy i serie dla dzieci pokazywane w tej sekcji to: „Przedszkolaki” Piotra Furmankiewicza i Magdaleny Gałysz, „Szalony zegar” oraz „Rybak na dnie morza” Leszka Gałysza, „Kozucha Kłamczucha” Andrzeja Kukuły, „Czarne licho” i „Dar skarbnika” Roberta Turły, „Szewc Kopytko i Kaczor Kwak” Andrzeja Gosienieckiego oraz „Złota jabłoń” Joanny Jasińskiej-Koronkiewicz.

Klasyka polskiego kina młodzieżowego

Przegląd „Gdynia Dzieciom” zostanie zainaugurowany premierą zrekonstruowanego cyfrowo w ramach projektu KinoRP filmu Marii Kaniewskiej „Szatan z VII klasy”. W programie klasyki polskiego kina młodzieżowego zobaczymy również: „Pierścień i różę” Jerzego Gruzy, „Cudowne dziecko” Waldemara Dzikiego, „Odlotowe wakacje” Marka Piestraka oraz „Kolorowe pończochy” Janusza Nasfetera. Ostatni twórca jest w tym roku bohaterem sekcji „Klasycy mniej znani”.

Filmy z Dalekiego Wschodu

Tegoroczną sekcję „Gdynia Dzieciom” wzbogacą filmy indyjskie, irańskie i chińskie. Pokazane zostaną chiński „Mój koń Avatar”, reż. Hou Keming, Liu Shen, indyjskie „Harun Arun”, reż. Vinod Ganatra oraz „Lukka Chuppi – Gra w chowanego”, reż. Vinod Ganatra i irańskie „Syn Marii”, reż. Hamid Jebelli oraz „Zielony parasol”, reż. Nasser Refaie.

Organizatorzy

Przegląd filmów dziecięcych „Gdynia Dzieciom” realizowany jest w ramach projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Spotkania ze sztuką filmową”. Jego celem jest przede wszystkim uświadomienie, że film jest sztuką interdyscyplinarną, łączącą literaturę, plastykę, muzykę, i że każdy obraz filmowy można umiejscowić w szerszym kulturowo kontekście. Współorganizatorem sekcji jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

 

39. Festiwal filmowy w Gdyni odbędzie się w dniach 15-20 września 2014.

 

Więcej informacji: www.festiwalgdynia.pl.

 

Na podstawie informacji prasowej

21.08.2014