Gdynia Industry: Forum o Współpracy Polsko-Francuskiej

22 września, w ramach wydarzenia Gdynia Industry podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni, odbyło się forum „Współpraca Polsko-Francuska”.

Uczestnicy spotkania

W spotkaniu wzięli udział: Magalie Armand z Centre National du Cinéma et de l’Image Animée (CNC), Mélanie Chebance z Film France oraz reżyserzy Rafael Lewandowski i Marcin Latałło, który był moderatorem forum. Uczestnicy wydarzenia rozmawiali m.in. na temat zasad współpracy z CNC, programu „Aide aux cinémas du monde”, zachętach podatkowych dla filmowców we Francji.

Forum otworzyła dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Magdalena Sroka: „W ciągu ostatnich dwóch lat Polski Instytut Sztuki Filmowej wsparł pięć francuskich produkcji. Teraz również francuska strona jest gotowa i chętna do wsparcia polskich producentów i polskich filmów. Mam nadzieję, że będziemy ze sobą współpracować jeszcze bliżej niż do tej pory. Wierzę, że razem możemy rozwijać jakość naszych usług, filmów, możemy się wzajemnie inspirować”.

Umowy o koprodukcji filmowej z 56 krajami

„Macie dwie możliwości w realizacji koprodukcji filmowej z Francją. Pierwsza to oficjalna koprodukcja, realizowana w ramach polsko-francuskiej umowy o produkcji filmowej podpisanej w 2012 roku. Jeżeli w projekcie jest więcej niż dwóch producentów, wtedy koprodukcja jest realizowana w ramach konwencji europejskiej o koprodukcjach filmowych. Francja ma obecnie podpisane umowy o produkcji filmowej z 56 krajami. W przypadku koprodukcji oficjalnej będziecie mieć dostęp do różnego rodzaju francuskich funduszy filmowych, również tych regionalnych. Drugim rodzajem koprodukcji z Francją jest tzw. »koprodukcja techniczna«” – mówiła Magalie Armand z CNC.

„Aide aux cinémas du monde”

W 2012 powstał program „Aide aux cinémas du monde”, który jest skierowany do zagranicznych filmowców i jest prowadzony wspólnie przez CNC i Institut Français. Jego celem jest zwiększenie ilości międzynarodowych koprodukcji oraz realizacja projektów filmowych, które mogą pomóc w promocji różnorodności kulturowej. „Program jest otwarty dla pełnometrażowych filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, które są realizowane w innym języku niż francuski. W jego ramach można uzyskać wsparcie już na etapie produkcji albo po zakończeniu zdjęć na postprodukcję filmu. Francuski koproducent zgłasza film do programu. Następnie ma miejsce preselekcja i ostateczna selekcja filmów. Projekty można składać w 4 sesjach. Co roku program wspiera około 50 projektów” – mówiła Magalie Armand, która zajmuje się programem w CNC.

Szczegółowe informacje o programie „Aide aux cinémas du monde” znajdują się na stronie CNC: http://www.cnc.fr/web/en/aide-au-cinema-du-monde

TRIP (Tax rebate for international production)

We Francji istnieje program TRIP (Tax rebate for international production), w ramach którego zagraniczne firmy producenckie, realizujące film we Francji mogą się ubiegać o zwrot podatku. „Zachęty podatkowe we Francji dla zagranicznych producentów dotyczą bardzo różnych form filmowych, które nie są koprodukcjami z Francją. W ciągu kilku tygodni producent otrzymuje odpowiedź, czy jego projekt może ubiegać się o zwrot podatku. Podania o zwrot podatku można składać przez cały rok. Na zdjęcia we Francji trzeba poświęcić minimum 5 dni. Połowa budżetu filmu, czy odcinka serialu musi być wydana we Francji” mówiła Mélanie Chebance z Film France.

Szczegółowe informacje o programie TRIP można znaleźć na stronie Film France: http://www.filmfrance.net/v2/gb/home.cfm?choixmenu=taxrebate

Gdynia Industry

Gdynia Industry to inicjatywa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej we współpracy z Festiwalem Filmowym w Gdyni, realizowana w partnerstwie z Film Commission Poland, Creative Europe Desk Polska, Fundacją Polskie Centrum Audiowizualne, Krajową Izbą Producentów Audiowizualnych, Narodowym Centrum Badań Jądrowych, TorinoFilmLab oraz Institut Français de Pologne.

Paulina Bez

27.09.2016