Gdyńskie Centrum Filmowe otwarte

13 września 2015 odbyło się uroczyste otwarcie Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Ważny dzień dla Gdyni

W uroczystości wzięli udział m.in. Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek, Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz, Dyrektor Festiwalu Filmowego w Gdyni oraz Prezes Pomorskiej Fundacji Filmowej Leszek Kopeć, wykładowca i twórca programu nauczania Gdyńskiej Szkoły Filmowej Robert Gliński.

– Otwieramy Gdyńskie Centrum Filmowe. Miejsce, które zrodziły marzenia o tym, by festiwal, który jest świętem polskiego kina na stałe, każdego dnia zagościł w naszym mieście – mówił Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek.

W Gdyńskim Centrum Filmowym swoją siedzibę będzie miała Gdyńska Szkoła Filmowa. – Kiedy powstał pomysł utworzenia Gdyńskiej Szkoły Filmowej myślałam, że to się nie uda. Dzisiaj, po kilku latach istnienia, to najlepsza szkoła filmowa z Polsce. Filmy dyplomowe absolwentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej, zawsze są w czołówce i zdobywają wiele nagród na świecie – mówiła Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz.

– Dziękuję wszystkim instytucjom, które przyczyniły się do realizacji planów opierających się na pomyśle, żeby Gdynia miała oprócz tego jednego tygodnia, w którym jest stolicą polskiego filmu, również swoje wspaniałe możliwości do realizacji ambicji i aspiracji związanych z kulturą filmową– mówił Dyrektor Festiwalu Filmowego w Gdyni Leszek Kopeć.

Gdyńskie Centrum Filmowe

Budynek Gdyńskiego Centrum Filmowego mieści się przy placu Grunwaldzkim, niedaleko Teatru Muzycznego.

W GFC znajdziemy m.in. kino studyjne dysponujące trzema salami, które pomieszczą 45, 96 i 226 widzów. Wszystkie wyposażone są w projektory 4K oraz nagłośnienie 7.1. Ich symboliczne nazwy – Warszawa, Goplana i Morskie Oko – nawiązują do dawnych gdyńskich kin i filmowych sentymentów gdynian.

Częścią Gdyńskiego Centrum Filmowego jest galeria, która będzie prezentować najciekawszych twórców fotografii i sztuk plastycznych. Swoją działalność rozpocznie wystawą #IdaTheFilm, przygotowaną przez Muzeum Kinematografii w Łodzi. Można ją oglądać od 13 do 22 września.

Na miejscu do dyspozycji miłośników kina będzie również czytelnia scenariuszy filmowych. Jej kolekcja obejmuje obecnie ponad 100 tytułów z całego świata. Połączona z galerią księgarnia zaoferuje wydawnictwa albumowe i publikacje na temat kina, często niedostępne w innych sklepach.

Siedziba Gdyńskiej Szkoły Filmowej

W październiku, po raz pierwszy w Gdyńskim Centrum Filmowym, nowy rok akademicki rozpocznie Gdyńska Szkoła Filmowa. Ten profesjonalny ośrodek edukacji od 2010 roku kształci studentów reżyserii filmowej. Dwuletnie studia obejmują 700 godzin zajęć praktycznych i teoretycznych w jednym semestrze.
Działając w ramach GCF, Gdyńska Szkoła Filmowa ma do dyspozycji nowoczesne sale wykładowe, świetnie wyposażone studia filmowe, montażowe i dźwiękowe, pracownię fotograficzną, bibliotekę, filmotekę. Całe profesjonalne zaplecze będzie wykorzystywane również podczas kursów i zajęć dla młodzieży i dorosłych.

GCF podczas festiwalu w Gdyni

Podczas trwania festiwalu w Gdyńskim Centrum Filmowym odbędzie się część projekcji konkursowych, w tym pokazy prasowe. W budynku mieści się także Biuro Festiwalu.

Roczne prace nad budową GCF

Uroczyste zawieszenie wiechy na budynku Gdyńskiego Centrum Filmowego z udziałem m.in. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej, Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszki Odorowicz, Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka, Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacka Bromskiego oraz Dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego Jana Ołdakowskiego miało miejsce 20 września, podczas 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Wcześniej, 23 czerwca, odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod Gdyńskie Centrum Filmowe i podpisania aktu erekcyjnego.

Oficjalna strona Gdyńskiego Centrum Filmowego: www.gcf.org.pl.

13.09.2015