"Generał Nil" Ryszarda Bugajskiego najlepszym polskim filmem w północnych Niemczech w 2010 roku

„Generał Nil” zwyciężył w rankingu publiczności corocznego Festiwalu Nowego Filmu Polskiego – Filmland Polen, który odbywa się równolegle w 4 miastach północnych Niemiec (Hamburg, Hannover, Lubeka i Brema), zdobywając 4.9 (na 5 możliwych) punktów.

 

Ten znakomity wynik był zaskoczeniem dla samych organizatorów, którzy nigdy do tej pory w ciągu swojej ponad 10-letniej działalności nie spotkali się z tak jednoznacznie dobrymi opiniami i ocenami prezentowanych na Festiwalu filmów. Na drugim miejscu uplasował się film pt. „Zero” w reż. Pawła Borowskiego a na kolejnym „Dom zły” w reż. Wojciecha Smarzowskiego.

 

Pokazy festiwalowe tej imprezy odbywają się kilka razy w roku w cyklicznych programach. Po każdym pokazie widzowie mogą głosować na wybrany film. Po zakończeniu ostatniego cyklu prezentacji (grudzień) organizatorzy festiwalu zliczają oddane głosy.

 

„Generał Nil” prezentowany był w grudniu 2010 roku w ramach jednego z ostatnich cyklów festiwalu, a gościem specjalnym pokazów i spotkań z publicznością był odtwórca głównej roli – Olgierd Łukaszewicz.
Nagroda Publiczności otrzymana na Filmland Polen to kolejna zagraniczna nagroda dla tego filmu.

 

„Generał Nil” został wyprodukowany w 2009 roku w warszawskiej WFDiF w koprodukcji z Monolith Films i Telekomunikacją Polską przy współfinansowaniu przez Fundację Filmową Armii Krajowej i Miasta Stołecznego Warszawy oraz dofinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

Informacja prasowa

14.01.2011