„Geniusze” po światowej premierze na MFF w Palm Springs

W niedzielę, 5 stycznia, podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Palm Springs (USA) odbyła się światowa premiera współfinansowanego przez PISF filmu „Geniusze”. W wydarzeniu wzięli udział polscy aktorzy – Philippe Tłokiński i Fabian Kocięcki – wcielający się w role wybitnych naukowców oraz polska producentka Joanna Szymańska z Shipsboy. Międzynarodowa koprodukcja jest filmową biografią polskiego matematyka Stanisława Ulama.

Ekipa filmu. Fot. materiały prasowe festiwalu w Palm Springs

5 stycznia 2020 roku w prestiżowej sekcji „World Cinema Now” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Palm Springs odbyła się światowa premiera niemiecko-brytyjsko-polskiej koprodukcji „Geniusze”. To pełnometrażowa fabuła, której scenariusz oparty został o autobiograficzną powieść Ulama pt. „Przygody matematyka”, a główne role odtwarzają polscy aktorzy: Philippe Tłokiński (Stanisław Ulam), Fabian Kocięcki (Johnny von Neuman) oraz Mateusz Więcławek (Adam Ulam). Film wyreżyserował pochodzący z Niemiec Thorsten Klein.

„Geniusze” spotkali się z bardzo dobrym przyjęciem amerykańskiej widowni, a bilety na festiwalowe pokazy wyprzedano na długo przed premierową projekcją. Tak duże zainteresowanie historią Stanisława Ulama sprawiło, że organizatorzy festiwalu zdecydowali o zorganizowaniu dwóch dodatkowych seansów filmu. Honorowym gościem premiery była Claire Weiner, córka Stanisława Ulama, która nie kryła wzruszenia po zakończeniu projekcji. „Oparty o autobiografię mojego ojca film Thorstena Kleina, podejmuje wiele tematów aktualnych współcześnie; kwestię imigracji, poczucia globalnego zagrożenia, dyskusji o moralnym aspekcie nauki”, mówiła córka głównego bohatera po seansie. „Reżyser w poruszający sposób ujął te dylematy, pokazując mojego ojca na tle relacji rodzinnych i międzyludzkich, w pięknej scenerii amerykańskiego Zachodu. Cieszę się, że mogłam obejrzeć ten film.”

Stanisław Ulam to polski matematyk należący do środowiska słynnej „lwowskiej szkoły matematycznej”, uczeń Stefana Banacha. Po obronie doktoratu w 1934 roku rozpoczął karierę naukową na najważniejszych europejskich uniwersytetach m.in. w Cambridge i Paryżu. W przededniu II wojny światowej uzyskał wizę amerykańską i niemalże w ostatniej chwili opuścił Lwów, zabierając ze sobą młodszego brata, Adama. W Stanach Zjednoczonych dołączył do grupy naukowców pracujących w słynnym ośrodku badań jądrowych w Los Alamos, gdzie wspólnie z Edwardem Tellerem, prowadził zakończone sukcesem badania nad skonstruowaniem bomby wodorowej.

Festiwal w Palm Springs potrwa do 13 stycznia i w jego programie przewidziany jest jeszcze jeden pokaz filmu, zaplanowany na 11 stycznia. Film „Geniusze” zrealizowano w koprodukcji między Niemcami (Dragonfly Films), Wielką Brytanią (Mirror Productions) i Polską (Shipsboy) ze wsparciem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Telewizji Polskiej oraz Łódzkiego Funduszu Filmowego. Polscy widzowie będą mieli okazję zapoznać się z historią Stanisława Ulama w drugiej połowie 2020 roku.

Informacja prasowa.

07.01.2020