"Giuseppe w Warszawie" odnowiony


Kadr z filmu „Giuseppe w Warszawie” po cyfrowej rekonstrukcji

 

16 stycznia 2012 w warszawskim kinie Kultura odbyła się kolejna premiera filmu zrekonstruowanego cyfrowo w ramach projektu KinoRP. Tym razem w nowej odsłonie została zaprezentowana komedia w reżyserii Stanisława Lenartowicza – „Giuseppe w Warszawie” z 1964 roku. Rekonstrukcja obrazu była współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Giuseppe w Warszawie”

„Giuseppe w Warszawie” to komedia przedstawiająca losy włoskiego żołnierza, który podczas II wojny światowej dezerteruje z frontu wschodniego. Przypadkiem dostaje się do Warszawy i ukrywa, by w końcu zostać sprzymierzeńcem Polaków w walce z Niemcami. To jeden z niewielu polskich filmów, który przedstawia czasy okupacji na wesoło. Premiera obrazu odbyła się 7 sierpnia 1964 roku w Warszawie.

Cybulski, Czyżewska i Cifariello w rolach głównych

W role rodzeństwa – Marii i Staszka – wcielili się polscy aktorzy: Elżbieta Czyżewska i Zbigniew Cybulski. Żołnierza Giuseppe Santucciego zagrał włoski aktor Antonio Cifariello, znany z takich filmów jak: „Afryka pod wodą” czy „Ciao, ciao bambina”. Scenariusz do filmu stworzył Jacek Wejroch. Autorem zdjęć był Antoni Nurzyński. Ścieżkę dźwiękową napisał Wojciech Kilar. Na premierze pojawili się żyjący twórcy filmu: aktorzy Roman Kłosowski, Jan Matyjaszkiewicz oraz Alicja Wasilewska-Tartyłło, współtwórczyni kostiumów.

Rekonstrukcja pod okiem „Kadru”

Nad cyfrową rekonstrukcja filmu czuwało studio filmowe Kadr, które jest producentem obrazu. – Bardzo się cieszę, że możemy się spotkać na kolejnej premierze zrekonstruowanego cyfrowo filmu. Niestety, bardzo nam przykro, że pan Stanisław Lenartowicz nie doczekał tego dnia, ale został poinformowany (…) o tym, że rozpoczynamy rekonstrukcję jego dzieła – mówił Wojciech Kabarowski ze studia filmowego Kadr, które ma już za sobą rekonstrukcję 25 polskich filmów.

Kolejna premiera KinoRP ze wsparciem PISF

Cyfrową rekonstrukcję obrazu przeprowadziło studio filmowe TPS, a dźwięku – Toya Studios. Po raz kolejny rekonstrukcja cyfrowa polskiego filmu była współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, który był również współorganizatorem uroczystej premiery.

 

– Cieszę się, że możemy kontynuować cykl premier po latach. Chciałbym podziękować Stowarzyszeniu Filmowców Polskich i Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej za to, że dźwigają na swoich barkach ciężar tych pokazów i kinu Kultura za sprawną ich organizację – mówił przed pokazem filmu Grzegorz Molewski, szef projektu KinoRP.

Kino bez napisów

Film „Giuseppe w Warszawie” po cyfrowej rekonstrukcji będzie można zobaczyć przez najbliższe dni w dwóch polskich kinach: warszawskiej Kulturze (18-19 stycznia) i łódzkiej Polonii (17-19 stycznia), w ramach cyklu pokazów „Kino bez napisów”.

Cyfrowe premiery w 2012 roku

Grzegorz Molewski podczas uroczystej premiery podał tytuły zrekonstruowanych filmów, których premiery czekają nas jeszcze w tym roku. Na liście obrazów znalazły się m.in.”Nie lubię poniedziałku” Tadeusza Chmielewskiego, „Nikt nie woła” Kazimierza Kutza, „Miś” Stanisława Barei, „Ucieczka z kina wolność” Wojciecha Marczewskiego, „Życie rodzinne” Krzysztofa Zanussiego i „Przypadek” Krzysztofa Kieślowskiego.

Projekt KinoRP

KinoRP to przedsięwzięcie zainicjowane w roku 2008 przez firmę KPD. Jego celem jest rekonstrukcja najwybitniejszych dzieł polskiej sztuki filmowej i dostosowanie jakości filmu do możliwości technicznych najnowszej technologii projekcji. Projekt honorowym patronatem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

 

Partnerami przedsięwzięcia są: Studio Filmowe Kadr, Studio Filmowe Tor, Studio Filmowe Zebra, The Chimney Pot, Yakumama Film, Studio Filmowe TPS, Dukszta&Malisz, TOYA Studios, Sound Place i Studio Company. Koordynatorem projektu jest Cyfrowe Repozytorium Filmowe.

 

Premiera filmu „Giuseppe w Warszawie” została zorganizowana przez: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Studio Filmowe Kadr, MKiDN, kino Kultura oraz twórców projektu KinoRP.

 

Paulina Bez

17.01.2012