"Glasgow" Piotra Subbotko wygrywa w Armenii

Fabuła „Glasgow” w reżyserii Piotra Subbotko zwyciężyła w Konkursie Filmów Krótkometrażowych podczas 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Golden Apricot” w Erywaniu, stolicy Armenii.

 

„Glasgow” opowiada historię 12-letniego Damiana, który żyje w przekonaniu, że jego ojcem jest znany piłkarz klubu Celtic Glasgow. W czasie wakacji chłopiec zbiera pieniądze na wyjazd do Szkocji, pracując przy remontach mieszkań z emerytowanym Mieciem. Zakochany w 15-letniej Monice, która jest w ciąży, chce zaopiekować się jej dzieckiem i zabrać oboje w podróż do lepszego świata. W filmie wystąpili: Rafał Garnecki, Sandra Korzeniak, Zygmunt Malanowicz, Adam Graczyk, Filip Garbacz, Jowita Budnik oraz Marcin Tyrol.

 

Film wyprodukowany został w ramach programu „30 minut”, wspólnej inicjatywy Studia Munka przy SFP, Szkoły Wajdy, TVP Kultura i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Obraz był do tej pory prezentowany m.in. na festiwalu w Gdyni, Krakowie, Wrześni, Koszalinie oraz w sekcji Short Film Corner podczas 64. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.

 

Podczas festiwalu „Golden Apricot” na pitchingu „Directors Across Borders” został zaprezentowany także film „Mleczny brat” w reżyserii Vahrama Mkhitaryana, który zostanie wyprodukowany przez Szkołę Wajdy w ramach programu „30 minut”. „Mleczny brat” to wyrastająca z przesyconej baśniami ormiańskiej tradycji opowieść o chłopcu, który chciałby mieć młodszego brata. Całość zdjęć do filmu planowana jest w Armenii.

Jednym z gości specjalnych festiwalu był Wojciech Marczewski, który do stolicy Armenii pojechał wraz z retrospektywą swoich filmów („Ucieczka z kina Wolność”, „Weiser”, „Dreszcze”) oraz wykładem „Jak zacząć film?”. Jego wizycie towarzyszył specjalny pokaz dokumentów i fabuł ze Szkoły Wajdy. Widzowie zobaczyli obrazy takie jak „Aria Diva” (reż. Agnieszka Smoczyńska, 2007; współproducentem jest Studio Munka przy SFP), „Marysina Polana” (reż. Grzegorz Zariczny, 2010), „Pogodna” (reż. Renata Gabryjelska, 2009), „Przyrzeczona”(reż. Lesław Dobrucki, 2010/), „Na północ od Kalabrii” (reż. Marcin Sauter, 2010; współproducentem jest Studio Munka przy SFP), „Oj Boże, drogi Boże” (reż. Julia Popławska, 2010) oraz „Viva Maria!” (reż. Agnieszka Smoczyńska, 2010). Oprócz Szkoły Wajdy swoje filmy zaprezentowały także izraelski Sapir College oraz moskiewski WGIK.

 

Szczegóły dotyczące festiwalu na stronie: www.gaiff.am.
Więcej informacji o filmie „Glasgow”: www.wajdaschool.pl/1274.
Trailer filmu „Mleczny brat”: www.youtube.com/watch?v=hGl_7pAwtVA.

 

Informacja prasowa

19.07.2011