"Gorejący krzew" nagrodzony przez czeskich krytyków filmowych

„Gorejący krzew” w reżyserii Agnieszki Holland zdobył 7 nagród przyznanych przez stowarzyszenie czeskich krytyków filmowych.

7 nagród

„Gorejący krzew” w reżyserii Agnieszki Holland zdobył aż 7 z 11 nagród stowarzyszenia czeskich krytyków filmowych. Film został nagrodzony w kategoriach: najlepszy film, najlepsza reżyseria (Agnieszka Holland) , najlepsze zdjęcia (Martin Štrba), najlepszy scenariusz (Štěpán Hulík), najlepsza muzyka (Antoni Komasa-Łazarkiewicz), najlepsza drugoplanowa rola kobieca (Jaroslava Pokorná), nagroda za odkrycie roku (Štěpán Hulík).

„Gorejący krzew”

„Gorejący krzew” to pierwszy film fabularny o Janie Palachu, studencie, który 16 stycznia 1969 podpalił się w centrum Pragi w proteście przeciw bierności społeczeństwa w obliczu zakończenia Praskiej Wiosny i inwazji Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Film opowiada o zmaganiach rodziców z aparatem państwa po śmierci studenta. Głównym bohaterem filmu jest adwokatka Dagmar Burešová, która broniła w sądzie dobrego imienia Palacha.

Nominacje do Czeskich Lwów

„Gorejący krzew” jest również nominowany do Czeskich Lwów 2013 – nagród Czeskiej Akademii Filmowej – aż w 14 kategoriach. Gala wręczenia nagród odbędzie się 22 lutego 2014. W zeszłym roku laureatem 9 Czeskich Lwów została współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej czesko-polsko-słowacka koprodukcja „W cieniu” w reżyserii Davida Ondříčka.

W drodze po Oscara

Wyprodukowany przez HBO mini-serial w reżyserii Agnieszki Holland był wielokrotnie pokazywany i nagradzany na międzynarodowych festiwalach. Wersja kinowa filmu pojawiła się w dystrybucji kinowej m.in. w Czechach i w Izraelu. Czesi postanowili wysunąć „Gorejący krzew” jako kandydata do Oscara®, jednak Amerykańska Akademia Filmowa odrzuciła tę propozycję z powodów proceduralnych.

„Powrót Agnieszki H.” w czeskich kinach

Obecnie w czeskich kinach jest dystrybuowany współfinansowany przez PISF film dokumentalny o Agnieszce Holland „Powrót Agnieszki H.” w reżyserii Krystyny Krauze i Jacka Petryckiego. To dokument będący nie tylko powrotem do czasów studiów Agnieszki Holland na FAMU. Film pokazuje jak bardzo przeżycia z lat 1966 -1971 zaważyły na późniejszych losach reżyserki i jaki miały wpływ na jej filmową twórczość. Jednocześnie twórcy filmu pokazują pracę Agnieszki Holland na planie serialu „Gorejący krzew”. Reżyserka wraca do miejsc i wydarzeń ze swojej młodości i spotyka się z przyjaciółmi z dawnych lat.

 

Więcej informacji o nagrodach stowarzyszenia czeskich krytyków filmowych: www.kinobox.cz

 

Paulina Bez

27.01.2014