Gra miejska Filmobil na 42. FPFF

19 września podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych startuje mobilna gra miejska na telefon – Filmobil – zaprojektowana specjalnie dla Gdyni w ramach projektu „440 km po zmianę”. Dzięki wyjątkowej aplikacji wejdziecie do filmowego świata i spotkacie swoich ulubionych bohaterów i bohaterki.

Gdynia – stolica polskiego kina

Gdynia nie bez powodu nazywana jest stolicą polskiego kina. Odbywający się tu Festiwal Polskich Filmów Fabularnych co roku przyciąga tysiące widzów oraz gwiazdy filmu i telewizji. Jest okazją do zapoznania się zarówno z premierami, jak i klasykami rodzimej kinematografii. Program obfituje również w szereg wydarzeń towarzyszących.

„Gdyński Festiwal od kilku lat otwiera się coraz bardziej na potrzeby mieszkańców Trójmiasta, jest coraz lepiej dostępny i widoczny w przestrzeni publicznej. Festiwal to przecież nie tylko projekcje 150 filmów, ale też liczne wydarzenia towarzyszące, spotkania, wystawy i akcje specjalne, w tym wydarzenia plenerowe – mówi Leszek Kopeć, Dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Cieszę się, że gdyńskie święto polskiego kina jest również miejscem promocji wartościowych idei społecznych, takich jak chociażby powszechny dostęp do kultury i znoszenie barier architektonicznych” podkreśla Leszek Kopeć.

Filmobil

„Czym właściwie jest Filmobil? To gra miejska rozgrywana przy użyciu technologii „augmented reality”, czyli rzeczywistości rozszerzonej. Aby dostrzec wirtualny świat potrzebny jest smartfon lub tablet z dostępem do Internetu i geolokalizacji (GPS) oraz specjalna, darmowa aplikacja Action Track pracująca w systemie Android lub iOS” tłumaczy projektant gry Piotr Milewski z Sirius Game Studio. Po jej uruchomieniu użytkownicy i użytkowniczki zobaczą nową mapę miasta, na której zaznaczone są punkty warte odwiedzin. Każde z takich miejsc zaowocuje spotkaniem z wirtualnym przewodnikiem lub przewodniczką – znaną postacią z polskiego filmu – która poprowadzi graczy dalej” dodaje. Podróż będzie obfitować w wyzwania, zagadki, ale nie zabraknie też pułapek.

„Wybraliśmy grę, która należy do gatunku „serious games” czyli gier „poważnych”, które mają nie tylko dostarczać rozrywki, ale również zwracać uwagę na ważne problemy społeczne. Ten rodzaj gry wpisuje się doskonale w styl działań projektu „440 km po zmianę”, który realizujemy od 6 lat” mówi Sylwia Nikko Biernacka, prezeska Fundacji Machina Fotografika i pomysłodawczyni projektu „440 km po zmianę” w ramach, którego realizowana jest gra.

„Nie chcemy zdradzać zbyt wiele, w końcu nikt nie lubi spoilerów” dodaje Paulina Pohl, wiceprezeska Fundacji i filmoznawczyni. „Powiem tylko, że wirtualna Gdynia przedstawiona w Filmobilu może okazać się pełna wyzwań. Ale o tym, jakie trudności czekają na osoby, które wezmą udział w zabawie, warto przekonać się na własnej skórze”.  

Najważniejsze informacje

Gra potrwa około 60 minut. Będzie można ją rozpocząć w punkcie informacyjnym na Placu Grunwaldzkim 2, 19 września w godzinach od 12.00 do 19.00. Aby wziąć udział w grze zabierz ze sobą smartfon lub tablet z dostępem do Internetu i systemem operacyjnym Android lub iOS. Grę pobierzesz za pomocą kodu QR m.in. w punkcie informacyjnym.

Do udziału w grze organizatorzy zapraszają wszystkich – niezależnie od płci, wieku czy stopnia sprawności. Na aktywnych uczestników i uczestniczki czekają nagrody.

Filmobil – mobilna gra miejska jest realizowana przez Fundację Machina Fotografika w ramach projektu „440 km po zmianę”. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Gdyni Pana Wojciecha Szczurka. Gra jest współfinansowana ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (FIO) oraz dzięki wsparciu finansowemu miasta Gdyni. Partnerami projektu są: Gdyńskie Centrum Filmowe, Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Legalna Kultura, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Sirius Game Studio.

Więcej informacji: www.facebook.com/Projekt440Km.

Link do wydarzenia na facebooku: www.facebook.com/events/346062752485078.

Informacja prasowa 

13.09.2017