Grand Prix dla "Kawałka lata"

Kawałek lata

 

Na zakończonym 12 lutego 33. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Clermont-Ferrand Grand Prix konkursu międzynarodowego otrzymał film „Kawałek lata” autorstwa Marty Minorowicz.

Polski film nagrodziło międzynarodowe jury w składzie: dziennikarz i pisarz Mario Serenellini, animator Igor Kowaliow, kompozytor Tamer Karawan oraz reżyserki Sepideh Farsi i Dyana Gaye.

 

Ponad 20-minutowy dokument opowiada kameralną historię odwiedzin wnuka u dziadka mieszkającego w Bieszczadach. Jak można przeczytać na stronie polishdocs.pl, w filmie Marty Minorowicz bohaterowie osaczeni dziką przyrodą, zdani tylko na siebie, starają się odbudować łączącą ich więź. Kamera obserwuje bohaterów i ich relację – względem samych siebie oraz pięknego, ale surowego świata, który ich otacza. Film został wyprodukowany przez Studio Munka przy SFP w ramach programu „Pierwszy dokument”. Obraz został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

„Kawałek lata” został wcześniej doceniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych DOK Leipzig w Lipsku – zdobył tam główną nagrodę i statuetkę Złotej Gołębicy za najlepszy dokument krótkometrażowy. Film pokazywany był również w Helsinkach, Chicago i podczas Plus Camerimage, a prosto z Clermont-Ferrand trafi na festiwal ZagrebDox w Zagrzebiu. Na międzynarodowych festiwalach film pojawia się m.in. dzięki promującej polskie filmy krótkometrażowe Krakowskiej Fundacji Filmowej.

 

Warto przypomnieć, że w 2009 roku nagrodę jury młodych na festiwalu w Clermont-Ferrand zdobył film „Luksus” Jarosława Sztandery. Francuski festiwal jest jedną z najważniejszych na świecie imprez prezentujących filmy krótkometrażowe, gdzie obok konkursu międzynarodowego drugą sekcją jest konkurs filmów francuskich, zaś trzecią – prezentacja filmów eksperymentalnych „Labo” (w tym ostatnim konkursie nagrodę główną otrzymał kanadyjski filmowiec Guy Maddin za film „Night Mayor”).

 

Pełna lista nagrodzonych na 33. MFFK w Clermont-Ferrand: www.cinepresscontact.com.

Więcej informacji o nagrodzonych: www.tv5.org, www.commeaucinema.com.

12.02.2011