Polskie filmy nagrodzone na festiwalu w Tiranie

Polskie filmy „Trampkarze”, „Adaptacja”, „Czułość” i „Klezmer” zostały nagrodzone na Tirana International Film Festival.

Grand Prix dla „Trampkarzy”, „Adaptacji” i „Czułości”

Film „Trampkarze” w reżyserii Marcina Filipowicza, zrealizowany w Wajda Studio, wygrał konkurs Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych 

„Trampkarze otrzymują nagrodę za swój obserwacyjny styl i umiejętność przybliżenia widzom ambicji młodych bohaterów. To skromny i jednocześnie wnikliwy film, wyjątkowy przez naturalność głównych bohaterów, którzy zdają się nie zauważać obecności kamery” – czytamy w oświadczeniu jury.

Nagrodę w kategorii Najlepszy Film Krótkometrażowy otrzymała „Adaptacja” w reżyserii Bartosza Kruhlika, zrealizowana w Szkole Filmowej w Łodzi. Jury nagrodziło reżysera za „dojrzałe włączenie widza w problemy współczesnej rodziny (…) oraz emocjonalne i uniwersalne przesłanie”.

Nagrodę dla Najlepszego Filmu Studenckiego otrzymała „Czułość” w reżyserii Emilii Zielonki, zrealizowana w Gdyńskiej Szkole Filmowej. 

Nagrodę dziennikarzy – Best Media Film – otrzymał film „Klezmer” w reżyserii Piotra Chrzana. 

Pełna lista nagrodzonych znajduje się na stronie festiwalu: tiranafilmfest.com.

Tirana International Film Festival

Tirana International Film Festival odbył się w tym roku po raz 14. Do tej pory do selekcji festiwalu zostało zgłoszonych ponad 15,000 krótkich filmów z 112 krajów. To największa impreza filmowa odbywająca się w Albanii, jeden z najważniejszych festiwali w regionie. TIFF ma również swoją wiosenną, dokumentalną odsłonę DocuTIFF – w tym roku Nagrodę dla Najlepszego Dokumentu Średniometrażowego otrzymał tam inny film „Koniec świata” w reżyserii Moniki Pawluczuk.

Na podstawie informacji prasowej 

15.11.2016