"Gry" i "Joanna" w Palm Springs

Współfinansowane przez PISF filmy „Gry” Macieja Marczewskiego oraz „Joanna” Anety Kopacz zakwalifikowały się do Palm Springs International ShortFest. To największy w Stanach Zjednoczonych festiwal produkcji krótkometrażowych.

„Gry” w ramach Performance of Lifetime

30-minutowe „Gry” Macieja Marczewskiego zostały oparte na tekście Ireneusza Iredyńskiego „Winda”. W tytułowej windzie zostaje zatrzaśniętych dwoje ludzi, którzy rozpoczynają zaskakującą grę wymyślając swoje wspólne życie. Opowiadają wyimaginowaną historię od pierwszego romantycznego spotkania aż po dramatyczny koniec ich znajomości. W Palm Springs film zostanie pokazany w bloku Performance of Lifetime 22 czerwca o godzinie 10:30. Producentem „Gier” jest Studio Munka, film został dofinansowany przez PISF. Główne role grają Julia Kijowska oraz Marcin Bosak.

„Joanna” w ramach Extraordinary People

Z kolei „Joanna” Anety Kopacz to wielokrotnie nagradzany dokumentalny portret Joanny Sałygi, młodej matki i autorki bloga Chustka, która walczy ze śmiertelną chorobą. W Palm Springs film zostanie zaprezentowany w ramach bloku Extraordinary People 18 czerwca o godzinie 14.00. Dokument został zrealizowany przez Wajda Studio, w ramach współfinansowanego przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej programu Dok Pro.

Palm Springs International ShortFest

odbędzie się w tym roku już po raz dwudziesty. Jest o co walczyć, bo filmy nagradzane są aż w 19 kategoriach. Zwycięzcy czterech z nich są automatycznie uwzględniani w walce o Oscara. Na wydarzenie składają się nie tylko kinowe pokazy kilkuset filmów, ale również Short Film Market, na którym prezentowanych jest ponad 3000 produkcji. W harmonogramie festiwalu znajdzie się także 3-dniowy program seminariów, wykładów mistrzowskich oraz paneli dyskusyjnych. Wydarzenie odbędzie się w dniach 17 – 23 czerwca.

 

Więcej na www.psfilmfest.org.

09.06.2014