"Gry Wojenne" na festiwalu IDFA 2009 w Amsterdamie

Dokument Dariusza Jabłońskiego „Gry wojenne” otworzy najważniejszy międzynarodowy festiwal filmów dokumentalnych IDFA w Amsterdamie. Zostanie pokazany w ramach Konkursu na Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny.

 

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu, który potrwa od 19 do 29 listopada, film o Ryszardzie Kuklińskim będzie miał swoją światową premierę. Dariusz Jabłoński odnosił już sukcesy w Amsterdamie. W 1998 roku otrzymał główną nagrodę Festiwalu, Joris Ivens Award, za „Fotoamatora”.

 

Współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej obraz „Gry wojenne” opowiada historię pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, który w okresie zimnej wojny przekazał amerykańskim służbom wywiadowczym ponad 40 tysiecy tajnych dokumentów dotyczących Układu Warszawskiego. Stara się znaleźć odpowiedź na pytanie o motywacje jego działań oraz o cenę jaką musiał zapłacić. Film nie pokazuje jednak samego Kuklińskiego, ale, często po raz pierwszy, świadków jego działalności i unikalne dokumenty, odtajnione w związku z powstaniem filmu. Na potrzeby filmu reżyser przeprowadził wywiady z najważniejszymi politykami okresu zimnej wojny, zaangażowanymi w sprawę pułkownika  Kuklińskiego, m.in. Lechem Wałęsą, generałem Wojciechem Jaruzelskim oraz ówczesnym głównodowodzącym wojsk radzieckich generałem Wiktorem Kulikowem.

 

Reżyser, obrazując sytuację historyczną, nawiązuje w filmie do stylistyki gier komputerowych, sprawiając, że konflikt Zimnej Wojny wydaje w takim samym stopniu przerażający, co nierealny.

 

Wiecej informacji o Festiwalu: www.idfa.nl

15.09.2009