Gwarancje Kultury 2012 TVP Kultura

Każdego roku w kwietniu, w rocznicę swojego powstania, TVP Kultura przyznaje nagrody najciekawszym, najbardziej wyrazistym osobowościom artystycznym ubiegłego sezonu. W tym roku po raz siódmy kapituła, w skład której wchodzą redaktorzy TVP Kultura oraz specjaliści poszczególnych dziedzin sztuki, wybrała nominowanych.

Nowe kategorie nagród TVP Kultura

Tegoroczne Gwarancje Kultury wzbogaciły się o nowe kategorie. Nowość stanowi „Wydarzenie w sieci” i „Menedżer kultury”. Przyznana zostanie także Supergwarancja za „Wydarzenie Roku”. To szczególne wyróżnienie otrzyma Danuta Wałęsa za książkę „Marzenia i tajemnice”. W gronie nominowanych znaleźli się również: Leszek Możdżer, Andrzej Stasiuk, Aleksandra Kurzak, Wilhelm Sasnal, Agnieszka Glińska, Anda Rottenberg i wielu innych.

W kategorii „Film” nominowani są:

  • Paweł Kloc. Reżyser i producent. Za najwybitniejszy polski pełnometrażowy dokument ostatnich lat. Za bezkompromisowość artystyczną i sukces realizacyjny mimo braku wsparcia finansowego ze strony branży filmowej. Za odwagę podróży do jądra ciemności.
  • Wilhelm Sasnal. Jeden z najsłynniejszych współczesnych polskich malarzy, który właśnie zadebiutował jako autor filmu dokumentalnego. Za odwagę zmierzenia się z polskim piekłem. I za gotowość do poszukiwania nowych form ekspresji artystycznej.
  • Adrian Panek. Debiutujący reżyser. Za udowodnienie, że w Polsce może powstać film kostiumowy z artystycznymi ambicjami. I za odkrycie nieznanych kart z polsko-żydowskiej historii.

W nowej kategorii „Menedżer kultury” doceniono osoby współtworzące festiwale filmowe: nominacje otrzymali:

  • Jan A.P. Kaczmarek za Festiwal „Transatlantyk” w Poznaniu. Za wzbogacenie artystycznej mapy Polski. Za powołanie do życia  interdyscyplinarnego festiwalu muzyki, idei i myśli, który jest wielką szansą dla młodych kompozytorów.
  • Urszula Śniegowska za American Film Festival we Wrocławiu. Za sukces frekwencyjny, profesjonalną organizację i pokazanie polskim kinomanom lepszej twarzy Ameryki. Za ściągniecie nad Odrę gwiazd amerykańskiego kina niezależnego.

W kategorii „Wydarzenie w sieci” nominację otrzymał m.in. Dwutygodnik.com, nominowany również do Nagród PISF.

 

Zaplanowaną na 24 kwietnia uroczystość wręczenia nagród TVP Kultura poprowadzą: Katarzyna Janowska, Dyrektor TVP Kultura i Wojciech Mann. Bezpośrednia relacja z wręczenia Gwarancji Kultury będzie transmitowana na antenie TVP Kultura.

 

Więcej informacji: www.tvp.pl/kultura.

13.04.2012