Gwarancje Kultury dla twórców "Papuszy"

Twórcy współfinansowanego przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej filmu „Papusza” otrzymali Gwarancje Kultury 2014 w kategorii film.

Nagrodzeni w kategorii film

W tym roku w Gwarancje Kultury w kategorii film otrzymali twórcy współfinansowanego przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej filmu „Papusza: Joanna Kos-Krazue, Krzysztof Krazue oraz aktor Zgniew Waleryś, odtwórca roli Dionizego Wajsa. W tym roku nominacje do nagrody w tej kategorii otrzymali również twórcy filmu „Ida” – reżyser Paweł Pawlikowski i duet aktorski Agata Kulesza i Agata Trzebuchowska oraz Filip Dzierżawski reżyser filmu dokumentalnego „Miłość”.

Supergwarancje dla Martina Scorsese i Andrzeja Wajdy

Organizatorzy postanowili przyznać dwie specjalne nagrody mistrzowskie dla reżyserów: Martina Scorsese – za przeprowadzoną z wielkim rozmachem akcję „Martin Scorsese przedstawia arcydzieła polskiego kina”, promującą najważniejsze polskie filmy w Stanach Zjednoczonych, a zarazem polską kulturę i sztukę. Za pasję z jaką śledzi i wspiera światową kinematografię, przywracając międzynarodowej publiczności zapomniane arcydzieła z najdalszych zakątków globu oraz Andrzeja Wajdy – za odwagę w artystycznym zmierzeniu się z legendą Lecha Wałęsy w filmie „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, za mistrzowskie połączenie zdjęć archiwalnych ze scenami fabularnymi. Za ciągłe poszukiwania artystyczne, za otwartość na nowy język filmowy, za dzieła pomagające zrozumieć naszą historię, które jednocześnie współtworzą narodowe mity.

Gwarancje Kultury

Gwarancje Kultury to nagrody przyznawane przez TVP Kultura dla wybitnych twórców polskiej kultury. Do tej pory w kategorii film nagrodzeni zostali: aktor Bartłomiej Topa, Paweł Kloc za film „Kołysanka z Phnom Penh”, Paweł Sala za film „Matka Teresa od kotów”, Bartosz Konopka za reżyserię filmu „Królik po berlińsku”, Małgorzata Szumowska za film „33 sceny z życia”, Tomasz Wiśniewski za film „Wszystko będzie dobrze”, Wojciech Kasperski za film dokumentalny „Nasiona” oraz Andrzej Barański za film „Parę osób, mały czas”.

 

Więcej informacji o na stronie: www.tvp.pl/kultura

 

Paulina Bez

14.04.2014