Gwarancje Kultury TVP Kultura

Każdego roku w kwietniu, w rocznicę swojego powstania, TVP Kultura przyznaje nagrody najciekawszym, najbardziej wyrazistym osobowościom artystycznym ubiegłego sezonu. W tym roku po raz szósty kapituła, w skład której wchodzą redaktorzy TVP Kultura oraz specjaliści poszczególnych dziedzin sztuki, wybrała nominowanych.

 

W kategorii „Film” nominowani są:

  • „Matka Teresa od kotów”, reż. Paweł Sala

    Za wyrafinowaną grę formalną. Za nowe rozdanie w polskim kinie. Za bezlitosne łamanie tabu. Za konsekwentne i dopracowane kino autorskie. Za jeden z ciekawszych debiutów ostatnich lat.

  • „Wszystko, co kocham”, reż. Jacek Borcuch

    Za spojrzenie na przeszłość bez patosu. Za powiew świeżości w polskim kinie. Za punkową energię, entuzjazm i brak polskich kompleksów. Za ciekawe, świeże i bezpretensjonalne spojrzenie na lata osiemdziesiąte.

  • „Miasto Ruin”, real. Damian Nenow

    Za poruszający obraz zagłady miasta. Za uświadomienie okrucieństwa warszawskich losów. Za twórczy dialog najnowszych technologii i tradycyjnych narracji.Za niezwykle misternie przeprowadzoną rekonstrukcję obrazu Warszawy tuż po tragedii powstania.

Szansę na nagrodę w kategorii Debiut Roku ma Kuba Czekaj – zdaniem organizatorów Największa nadzieja polskiego kina. Nominowany za własny styl i odwagę w twórczych poszukiwaniach.

 

Gwarancje Kultury zostaną wręczone 16 kwietnia, podczas 6. urodzin TVP Kultura w Warszawie. Ceremonię wręczenia nagród poprowadzi Michał Chaciński – dziennikarz TVP Kultura, krytyk filmowy, nowy dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

 

Laureatami Gwarancji Kultury z ubiegłych lat są m.in. Wojciech Kasperski, Tomasz Wiszniewski, Marek Fiedor, Piotr Cieplak, Wiesław Myśliwski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Agata Szymczewska, Paweł Mykietyn, Maciej Obara, Monika Sosnowska, Artur Żmijewski, Józef Wilkoń, Karolina Gruszka, Bartek Konopka.

 

Więcej o Gwarancjach Kultury: www.tvp.pl/kultura.

 

Informacja prasowa

 

 

04.04.2011