"Gwiazdy" w kinach

12 maja na ekrany kin wszedł współfinansowany przez PISF film „Gwiazdy” w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego. 

„Gwiazdy”

Kanwą historii są losy znakomitego śląskiego piłkarza Jana Banasia – gwiazdy Polonii Bytom, Górnika Zabrze i Polskiej Reprezentacji ery Kazimierza Górskiego.

Posiadający polsko-niemieckie korzenie Jan Banaś (Mateusz Kościukiewicz) dorasta na Śląsku. Od dzieciństwa jego największą pasją jest piłka, a największym rywalem oddany kumpel Ginter (Sebastian Fabijański). Z czasem rywalizacja przyjaciół przenosi się z podwórka na stadiony śląskich klubów – Polonii Bytom i Górnika Zabrze. A to nie koniec ich zmagań. Prawdziwe emocje zaczynają się, gdy w życiu gwiazd sportu pojawi się piękna Marlena (Karolina Szymczak). Walczący o jej względy Jan i Ginter szybko odkrywają, że w grze o miłość nie obowiązują żadne przepisy. Kiedy ciężka kontuzja kończy karierę Gintera, a samego Banasia przybliża do składu „orłów Górskiego”, bohater staje przed trudnym, życiowym wyborem. Stawką jego decyzji będzie udział w olimpiadzie i piłkarskich mistrzostwach świata.

Twórcy 

W filmie w rolę głównego bohatera wcielił się Mateusz Kościukiewicz. Na ekranie partnerują mu Sebastian Fabijański, Karolina Szymczak oraz Magdalena Cielecka, Paweł Deląg, Adam Woronowicz, Eryk Lubos, Marian Dziędziel, Wojciech Mecwaldowski, Ola Gintrowska, Witold Paszt oraz Grażyna Torbicka.

Reżyserem filmu jest Jan Kidawa-Błoński („Skazany na bluesa”, „Różyczka”). Autorami scenariusza są Jacek Kondracki i Jan Kidawa-Błoński. Zdjęcia zrealizował Michał Englert. Muzykę do filmu stworzyli Jacek Kondracki i Piotr Ługowski. Producentem filmu jest Film Point Group a koproducentami Narodowe Centrum Kultury, Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu, Telewizja Polska, Miasto Zabrze, Narodowy Instytut Audiowizualny, Instytucja Filmowa Silesia Film w Katowicach, Lightcraft. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Premiera kinowa 12 maja

Film „Gwiazdy” wszedł na ekrany polskich kin 12 maja 2017. Dystrybutorem obrazu jest Kino Świat.

Na podstawie materiałów dystrybutora 

12.05.2017