"Gwizdek" i "Matka" nagrodzone w Kijowie

27 października w Kijowie zakończyła się 43. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Molodist. Twórcy polskich filmów krótkometrażowych – „Matka” i „Gwizdek” – znaleźli się w wąskiej grupie laureatów.

 

W tym roku w Kijowie pokazano pięć polskich filmów. W konkursie krótkometrażowym rywalizowały „Gwizdek” Grzegorza Zaricznego, „Ziegenort” Tomasza Popakula oraz „128. Szczur” Jakuba Pączka. W konkursie filmów studenckich pokazano natomiast „Matkę” Łukasza Ostalskiego. Dodatkowo, w sekcji pozakonkursowej poświęconej tematowi pamięci znalazła się animacja „Papierowe pudełko” w reżyserii Zbigniewa Czapli.

Filmy w konkursach międzynarodowych oceniało jury w składzie: belgijska producentka i reżyser Marion Hänsel, grecki reżyser Babis Makridis, rosyjska aktorka Dinara Drukarova, rosyjski krytyk filmowy Viktor Matizen oraz szefowa Festiwalu Filmowego w Odessie – Victoria Tigipko.

Najlepszy film studencki – „Matka”

 

Główną nagrodę w kategorii filmów studenckich przyznano filmowi „Matka” w reżyserii Łukasza Ostalskiego z Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Od marcowej premiery na fińskim festiwalu Tampere film nagradzano już pięciokrotnie. Szósta nagroda – którą przyznało filmowi Molodist – jest pierwszą statuetką zdobytą przez film w kategorii filmów studenckich.

Wyróżnienie dla „Gwizdka”

Drugim nagrodzonym filmem, tym razem w kategorii krótkometrażowej był „Gwizdek” Grzegorza Zaricznego (prod. Stowarzyszenie Filmowców Polskich – Studio Munka, Full Film Service). Dokument otrzymał wyróżnienie za subtelny oraz poetycki opis codziennego życia. To kolejne wyróżnienie dla tego krótkiego dokumentu. Od stycznia, kiedy film zdobył główną nagrodę dla krótkiego metrażu na amerykańskim festiwalu Sundance „Gwizdek” trafił do programu prawie 30 zagranicznych festiwali filmowych.

Festiwal młodych twórców

Podczas tegorocznej edycji festiwalu Molodist, który odbył się między 19 a 27 października pokazano 300 filmów wyprodukowanych w 60 krajach. Festiwal co roku pokazuje najlepsze pierwsze i drugie filmy młodych twórców w dwóch głównych kategoriach – pełno i krótkometrażowej. W ubiegłym roku międzynarodowe jury przyznało specjalne wyróżnienie etiudzie „Bez śniegu” Magnusa von Horna (prod. PWSFTviT, Lava Films). Pełną listę laureatów oraz więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na oficjalnej stronie festiwalu Molodist.

 

Źródło informacji: www.polishdocs.pl.

28.10.2013