"Gwizdek" nagrodzony w Bilbao

Znamy tegorocznych laureatów 55. edycji baskijskiego festiwalu ZINEBI. Znalazł się wśród nich „Gwizdek” Grzegorza Zaricznego.

Sędzia

Film jest opowieścią o młodym chłopaku, który postanawia zostać sędzią piłkarskim. Nie jest to łatwe. Rzeczywistość rozgrywek piłkarskich na najniższym szczeblu, od którego zaczyna się sędziowanie, okazuje się bardzo brutalna. Nie sprawdza się bycie dobrym sędzią, kierującym się zasadami gry w piłkę. Trzeba być równie bezwzględnym co piłkarze, kibice i działacze. W którymś momencie bohater będzie musiał podjąć decyzję czy pozostać przy swoich ideałach czy zmienić hierarchię wartości i dostosować się do panujących reguł.

Międzynarodowe nagrody

Pierwszym sukcesem dokumentu Zaricznego było zdobycie Grand Jury Prize Festiwalu Filmowego Sundance, po którym „Gwizdek” był nagradzany na Litwie (Vilnus International Film Festival), Słowacji (Febiofest), Ukrainie (Molodist), w Hiszpanii (Documenta Madrid) i Wielkiej Brytanii (Open City Docs Fest).

Polskie filmy

W tym roku w Bilbao przyznano 16 nagród. „Gwizdek” otrzymał Złotego Mikeldi dla najlepszego dokumentu prezentowanego na festiwalu.

 

Festiwal ZINEBI jest, obok AlCine, jednym z najstarszych hiszpańskich festiwali prezentujących filmy krótkometrażowe i dokumentalne. W tym roku już po raz 55. zaprezentowano tam wybór najlepszych filmów krótkometrażowych z całego świata, w większości pokazywanych premierowo. W programie konkursowym znalazło się 67 filmów wybranych z ponad 3300 zgłoszeń. Spośród polskich tytułów wysłanych do Bilbao ostatecznie na festiwalu pokazano trzy filmy – oprócz zwycięskiego „Gwizdka”, także dwie animacje – „Rondo” Artura Kordasa i „Ex Animo” Wojciecha Wojtkowskiego. Podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu Grand Prix trafiło do Magnusa von Horna – autora współfinansowanej przez PISF fabularnej etiudy „Bez śniegu”.

„Gwizdek”

Film powstał w ramach programu „Pierwszy dokument” Studia Munka działającego w ramach Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Producentem wykonawczym jest Full Film Service. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Od 22 listopada dokument można oglądać w polskich kinach razem z filmem Danisa Tanovica „Senada”.

 

Na podstawie komunikatu SFP i informacji współfinansowanej przez PISF Krakowskiej Fundacji Filmowej, która zajmuje się międzynarodową promocją filmu.

 

27.11.2013