"Gwizdek" nagrodzony w Londynie

Prezentowany na ponad 20 zagranicznych festiwalach „Gwizdek” Grzegorza Zaricznego wciąż nie zwalnia tempa. W minionym tygodniu film otrzymał nagrodę na londyńskim Open City Docs Fest.

Polskie filmy w Londynie

W programie tegorocznej edycji festiwalu Open City Docs, która odbyła się w Londynie w dniach 20-23 czerwca znalazły się trzy polskie dokumenty. Projekcja nagrodzonego „Gwizdka” poprzedziła pokaz filmu „Moja wola” Bartosza M. Kowalskiego, natomiast drugim krótkometrażowym polskim filmem w konkursie był „Rogalik” Pawła Ziemilskiego.

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny

Jury pod przewodnictwem Jeremy Ironsa przyznało nagrody i wyróżnienia. „Gwizdek” nagrodzono statuetką dla najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego. To już drugi raz, kiedy londyńska publiczność ma możliwość obejrzenia filmu Grzegorza Zaricznego. Pod koniec kwietnia film pokazał festiwal Sundance London. Warto wspomnieć, że to kolejny szczęśliwy rok dla Polaków na Open City Docs Fest – w ubiegłym roku wyróżnienie dla swojego filmu „Przyjęcie” odebrał w Londynie Maciej Bochniak.

Piąta statuetka dla dokumentu Grzegorza Zaricznego

Londyńska nagroda to już piąta statuetka dla dokumentu Grzegorza Zaricznego. „Gwizdek” to historia Marcina – młodego chłopaka z małej miejscowości pod Krakowem, który niespiesznie wkracza w dorosłe życie. Nie podoba się to matce, która oczekuje od niego konkretnych decyzji i działań – znalezienia lepszej pracy i przyszłej żony. Ponadto Marcin jest też początkującym sędzią piłkarskim – co tydzień na meczach amatorskich drużyn musi wysłuchiwać niewybrednych komentarzy i ocen swojej pracy wygłaszanych przez piłkarzy i kibiców…

 

Producentem filmu jest Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. „Gwizdek” Grzegorza Zaricznego powstał w ramach programu „Pierwszy dokument”.

 

Więcej o festiwalu: www.opencitydocsfest.com.

 

Źródło informacji: www.polishshorts.pl.

03.07.2013