"Gwizdek" wygrywa Sundance!


„Gwizdek”. Fot. Studio Munka/SFP

 

Współfinansowany przez PISF film „Gwizdek” Grzegorza Zaricznego wygrał konkurs filmów krótkometrażowych Festiwalu Sundance.

Polski dokument najlepszy

„Gwizdek” Grzegorza Zaricznego znalazł się w grupie 15 filmów zaakceptowanych do konkursu krótkometrażowych filmów dokumentalnych. Współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej film wyprodukowało w ramach cyklu „Pierwszy dokument” Studio Munka. Koproducentem filmu jest FilmFull Service.

 

„Gwizdek” to opowieść o młodym chłopaku z małej miejscowości pod Krakowem, który na co dzień pracuje fizycznie, a w weekendy sędziuje mecze piłkarskiej b-klasy. Film Grzegorza Zaricznego pokonał m.in. najnowszy film Morgana Spurlocka „You Don’t Know Jack”, nowy film mistrza dokumentu Alberta Mayslesa „The Secret of Trees” oraz filmy Ewana McNicola i Michaela Almereydy.

Polskie krótkie metraże w programie Sundance

„Gwizdek” to już piąty polski film, który w ciągu ostatnich czterech lat zostaje wybrany do krótkometrażowej sekcji konkursowej festiwalu. W ubiegłym roku Polskę na Sundance reprezentowały fabularne „Opowieści z chłodni” Grzegorza Jaroszuka. Warto także wspomnieć, że dwa lata temu dokumentalny krótki metraż „Poza zasięgiem” Jakuba Stożka zdobył na amerykańskim festiwalu specjalne wyróżnienie.

„Nieulotne” w konkursie filmów fabularnych

Podczas festiwalu Sundance swoją premierę miał najnowszy film Jacka Borcucha. „Nieulotne” jest już drugim współfinansowanym przez PISF filmem Jacka Borucha, który zostanie pokazany na Sundance. W 2010 roku amerykańska publiczność mogła zobaczyć na festiwalu „Wszystko, co kocham”.

MFF Sundance

Festiwal Sundance jest jednym z najważniejszych świecie festiwali kina niezależnego. Impreza wymyślona przez aktora Roberta Redforda, odbywa się od 1981 roku w stanie Utah w USA. Sundance Film Institute wspomaga kino niezależne – daje stypendia reżyserom, scenarzystom i producentom, a także współfinansuje filmy.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.sundance.org.

 

Marta Sikorska, Paulina Bez, portalfilmowy.pl

23.01.2013