"Gwizdek" zwycięzcą Documenta Madrid

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Gwizdek” w reżyserii Grzegorza Zaricznego wygrał konkurs filmów krótkometrażowych na 10. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Documenta Madrid”.

„Gwizdek” najlepszym filmem

Jury konkursu krótkometrażowego 10. edycji festiwalu „Documenta Madrid” w składzie Ana Herrera Isasi, Luis Mariano Gonzalez Mazarrón i Tiziana Pelusi za najlepszy film uznało „Gwizdek” w reżyserii Grzegorza Zaricznego.

 

Film nieustannie podtrzymuje zainteresowanie widza dzięki doskonałemu użyciu języka filmowego, a także dzięki swojemu rytmowi i poczuciu humoru. W ten sposób powstaje uniwersalna historia jednostki stawiającej czoła rzeczywistości poprzez swoje osobiste losy – czytamy w werdykcie Jury.

Kolejna zagraniczna nagroda

Nagroda na festiwalu w Madrcie jest kolejnym zagranicznym wyróżnieniem dla filmu „Gwizdek”. Do tej pory wygrał konkurs filmów krótkometrażowych na MFF Sundance, 20. festiwal Febiofest w Pradze oraz festiwal „Kino pavasaris” w Wilnie.

Film o niespiesznym wkraczaniu w życie

Bohaterem „Gwizdka” jest Marcin – młody chłopak z małej miejscowości pod Krakowem, który niespiesznie wkracza w dorosłe życie. Nie podoba się to matce, która oczekuje od niego konkretnych decyzji i działań – znalezienia lepszej pracy i przyszłej żony. Ponadto Marcin jest też początkującym sędzią piłkarskim – co tydzień na meczach amatorskich drużyn musi wysłuchiwać niewybrednych komentarzy i ocen swojej pracy wygłaszanych przez piłkarzy i kibiców.

Film ze wsparciem PISF

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film wyprodukowało w ramach cyklu „Pierwszy dokument” Studio Munka. Koproducentem filmu jest FilmFull Service.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.documentamadrid.com.

 

Na podstawie informacji prasowej opracowała Paulina Bez

15.05.2013