„Harda” na festiwalu IDFA

Współfinansowany przez PISF krótkometrażowy film Marcina Polara pt. „Harda” znalazł się w programie festiwalu IDFA w Amsterdamie.

„Amsterdamski Festiwal Filmów Dokumentalnych IDFA jest największym i jednym z najważniejszych festiwali dokumentalnych na świecie. Co roku przyciąga ponad 280 tys. widzów, w tym pond 3 tysiące gości z branży dokumentalnej, a pokazywane na IDFA filmy często stają się później festiwalowymi ulubieńcami. W tym roku IDFA odbędzie się w dniach 20 listopada do 1 grudnia”, czytamy na stronie PolishDocs.pl.

„Harda” w sekcji „Best of Fest”

W pozakonkursowej sekcji „Best of Fest” zaprezentowany będzie krótkometrażowy film dokumentalny Marcina Polara pt. „Harda”. Światowa premiera filmu odbyła się na początku roku na Festiwalu Sundance.

„Harda”

„Harda” to pierwszy film dokumentalny dotyczący eksploracji jaskiniowej w Polsce. „To obserwacja człowieka, który odkrywa jaskinię w Tatrach. Kamera jest towarzyszem jego zmagań” – mówi o swoim dokumencie Marcin Polar. Tytułowa „Harda” niesie za sobą wiele znaczeń: niepokorna, złośliwa, odporna, nieugięta, mocna, wytrzymała, chłodna, twarda. Nie bez powodu bohater filmu nazwał tak swoje odkrycie – miejsce, któremu stawia czoła, i którego wszystkie te cechy może odczuć namacalnie i dosłownie na własnej skórze. Pobudza ono jego wyobraźnię i popycha go naprzód w nieokrzesany i obsesyjny sposób. Kamera wraz z nim, krok po kroku, uczestniczy w eksploracji nieznanych dotąd człowiekowi przestrzeni, które coraz bardziej stawiają opór delikatnej ludzkiej materii.

Producentem „Hardej” jest Studio Munka-SFP, producentem wykonawczym jest LeLe Crossmedia Production. Film powstał dzięki współfinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Promocję międzynarodową dokumentu wspiera Krakowska Fundacja Filmowa.

W jednej z pozakonkursowych sekcji pokazany będzie też film Macieja Drygasa pt. „Jeden dzień w PRL”.

Więcej informacji na stronie festiwalu. W tym tygodniu poznamy ostateczną selekcję.


18.10.2019