"Harry" - tunel do wolności

Ruszają zdjęcia do filmu opowiadającego historię największej ucieczki II wojny światowej. Odtworzą ją, zafascynowani historią mieszkańcy Żagania. Będą statystami i aktorami w fabularyzowanym dokumencie Andrzeja Słodkowskiego. Zdjęcia ruszają dokładnie w 67. rocznicę wydarzeń – w nocy z 24 na 25 marca 2011.

 

Ekipa filmowa w autentycznych plenerach obozu jenieckiego Stalag Luft III nakręci kluczowe sceny w replice Baraku 104. Pasjonaci z żagańskiej grupy rekonstrukcyjnej gotowi są wcielić się w role zarówno aliantów jak i hitlerowców, by w fabularyzowanych scenkach odtworzyć dramatyczne chwile tamtego okresu. Mając do dyspozycji przedmioty codziennego użytku podobne do tych z czasów wojny, chcą stworzyć narzędzia budowlane i drążyć nimi tunel podobny do „Harrego”. Mundury będą przerabiać na cywilne ubrania, będą produkować fałszywe dokumenty, tworzyć i powielać mapy Europy. Punktem kulminacyjnym będzie rekonstrukcja samej ucieczki.

 

Jeńcy wykopali tunel o długości 111 metrów. W marcu 1944 roku uciekło nim ze Stalag Luft III 76 pilotów. Tylko trójce z nich udało się dotrzeć do domów. Reszta została schwytana. 50 z nich na osobisty rozkaz Hitlera zostało zastrzelonych.

 

Zdjęcia do filmu Andrzeja Słodkowskiego, którego współproducentem jest miasto Żagań potrwają do końca czerwca br. Premiera na dużym ekranie oraz w międzynarodowej sieci Discovery planowana jest na początek przyszłego roku.

 

Andrzej Karol Słodkowski – reżyser. Jego filmy realizowane były w 87 krajach świata. Emitowane przez wiele międzynarodowych sieci telewizyjnych – między innymi Discovery Channel, Global, TSN czy CNN.

 

Informacja prasowa

24.03.2011