"Heniek" najlepszym debiutem

30 MiF Koszalin 2011

Laureaci 30. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych. Fot. „Młodzi i Film”

 

Zakończyła się trzydziesta, jubileuszowa edycja Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. Przez sześć dni w Koszalinie panowała filmowa atmosfera: były warsztaty, dyskusje w cyklu „Szczerość za szczerość”, spotkania, wernisaże i koncerty.

 

W sobotę wieczorem odbyła się gala zakończenia, którą poprowadziła Grażyna Torbicka. Wieczór otworzył film podsumowujący 30. edycję festiwalu, składający się ze zmontowanych fragmentów obrazów pokazywanych na festiwalu przez ostatnie lata jego istnienia.

 

– Prezentowały one pełne optymizmu, jasne oblicze polskiego debiutu – komentowała prowadząca.

 

Wręczanie nagród rozpoczęto od wyróżnień pozaregulaminowych. Nagrodę dziennikarzy otrzymał „Daas” Adriana Panka. Jury młodzieżowe doceniło „Dwa ognie” Agnieszki Łukasiak, a publiczność film „Kret” Rafaela Lewandowskiego. W konkursie Grolsch Film Works nagrodę za scenariusz otrzymał „Vocuus” Agaty Rudniewskiej. Autorka scenariusza otrzymała 50 000 zł od firmy Grolsch na realizację filmu, który zostanie pokazany podczas kolejnej edycji festiwalu.

 

Jury Konkursu Krótkometrażowych Debiutów Filmowych w składzie: Andrzej Fidyk, Marta Minorowicz, Dorota Lamparska, Paweł Flis oraz Mariusz Dąbrowski przyznało nagrody dla filmów krótkich. Wyróżnienia otrzymali: za film animowany „Co się dzieje, gdy dzieci nie chcą jeść” Paweł Prewencki, za film dokumentalny „Trzy dni wolności” Łukasz Borowski, a w kategorii film fabularny – Aleksander Dembski za „Basię z Podlasia”.

 

Jantary, główne nagrody Konkursu, otrzymali: w kategorii film fabularny (dwie równorzędne nagrody) Kuba Czekaj za „Twist&Blood” i Sylwester Jakimow za „Koleżanki”. Jantara za film dokumentalny odebrał Piotr Sułkowski za „Rozmowę”. W kategorii animacja Jury nie przyznało nagrody głównej.

 

Jury Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych w składzie: Filip Bajon, Krzysztof Łukaszewicz, Joanna Orleańska, Witold Stok i Mariusz Sieniewicz uznało za najlepszy debiut roku „Heńka” Elizy Kowalewskiej i Grzegorza Madeja. Werdykt przewodniczący jury określił jednym zdaniem, nawiązując do cytatu z Witolda Gombrowicza:

 

– Heniek to palec, palec to Gombrowicz, Gombrowicz to młodość.

 

Jantara im. Stanisława Różewicza za reżyserię otrzymał Leszek Dawid za film „Ki”. Za scenariusz nagrodzona została Agnieszka Łukasiak („Dwa ognie”). Doceniono również aktorów: za główną rolę męską Mariusza Bonaszewskiego za rolę w filmie „Daas” Adriana Panka, natomiast za rolę kobiecą Katarzynę Herman grającą w filmie „W sypialni” Tomasza Wasilewskiego.

 

Nagrodzono również debiutujących na wielkim ekranie aktorów. Wyjątkowo, nagrodę przyznano trzem osobom, występującym w filmie „Heniek”: Beacie Schimscheiner, Maciejowi Słocie oraz Jackowi Milczanowskiemu.

 

– Myślimy, że teraz zamieszkamy razem, aby móc dzielić się nagrodą – żartowali aktorzy.

 

Jantara za zdjęcia otrzymał Arkadiusz Tomiak za „Daas”, natomiast Jantara za dźwięk – nagrodę ufundowaną przez TOYA Studios – Piotr Domaradzki i Mirosław Makowski za ten sam film.

 

Przyznano również nagrodę specjalną, Jantara Trzydziestolecia „dla Mentora, Mecenasa i Wizjonera”, którą otrzymał Jacek Bromski, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich. – Dziękuję za Jantara Trzydziestolecia, choć przyznam, że wolałbym być debiutantem – żartował. – Cieszę się, że festiwal w Koszalinie stał się drugim najważniejszym festiwalem po Gdyni, że rządzą tu młodzi – dodał.

 

Prezydent Koszalina, Piotr Jedliński, oficjalnie zakończył festiwal. – Sześć dni wielkich emocji, szczerych spotkań. Mam nadzieję, że reżyserzy zapamiętają Koszalin jako miejsce, gdzie zostali rzetelnie ocenieni i docenieni – podsumował.

 

Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Aleksandra Różdżyńska

17.09.2011