"Hipopotamy" nagradzane na festiwalach

Współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej krótkometrażowa animacja Piotra Dumały „Hipopotamy” zdobyła ostatnio kolejną nagrodę na zagranicznym festiwalu. Jest to już drugie Grand Prix, które animacja otrzymała na kanadyjskim festiwalu.

Grand Prix w Quebecu

„Hipopotamy” Piotra Dumały otrzymały główną nagrodę podczas trwającego od 27 listopada do 7 grudnia 13. festiwalu Sommets du cinema d’animation. Na festiwalu w Quebecu oprócz „Hipopotamów” triumfowały również: doceniona przez publiczność „Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż” Jerzego Kuci oraz „Abo ovo” Anity Kwiatkowskiej-Naqvi, które otrzymało wyróżnienie specjalne w kategorii animacji studenckiej.

„Hipopotamy” nagradzane na polskich festiwalach

Obraz Piotra Dumały pokazywany był do tej pory na najważniejszych festiwalach animacji w Polsce i za granicą. W Polsce pierwszy raz „Hipopotamy” wyróżniono podczas 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, gdzie film brał udział w Konkursie Polskim. Dumała otrzymał wtedy nagrodę Srebrnego Lajkonika dla reżysera najlepszego filmu animowanego. W kolejnych miesiącach „Hipopotamy” otrzymały nagrody w Poznaniu, podczas 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator, gdzie reżyser odebrał Nagrodę Specjalną im. Wojciecha Juszczaka, przyznawaną za szczególne walory artystyczne oraz w Krakowie, podczas 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda & Anima, który animacja opuściła z honorowym wyróżnieniem.

Nagrody dla filmu Piotra Dumały na zagranicznych festiwalach

Film, inspirowany zachowaniem hipopotamów, porusza problem przemocy wobec kobiet został dostrzeżony także poza granicami naszego kraju. Poza Grand Prix na festiwalu Sommets du cinema d’animation w Quebecu , „Hipopotamy” triumfowały m.in. podczas 56. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Krótkometrażowych Zanebi w Bilbao – nagroda Cine Club Fas, KLIK! Festiwalu Animacji w Amsterdamie – nagroda dla najlepszego krótkiego filmu animowanego, 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Banjaluka w Banja Luce, Bośnia i Hercegowina – nagroda za najlepszą animację 2D, Międzynarodowego Festiwalu Animacji w Ottawie, Kanada – Grand Prix, Festiwalu Filmów Animowanych w Warnie – wyróżnienie specjalne, Międzynarodowego Festiwalu Krótkich Filmów Cinefiesta w Caguas, Puerto Rico – nagroda za najlepszą animację, 13. Countryside Animafest w Nikozji – Grand Prix, 24. Animafest World Festival of Animated Film w Zagrzebiu, Chorwacja – wyróżnienie specjalne.

Film ze wsparciem PISF

Film „Hipopotamy” wyprodukowała warszawska firma Fumi Studio. Reżyserem i autorem scenariusza jest Piotr Dumała. Muzykę do filmu stworzył Alexander Balanescu. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Na podstawie informacji prasowej

 

Magda Wylężałek

15.12.2014