Historia kina w plenerze

Wystawę „100 lat polskiego filmu. 1908-2008″ od niedzieli można oglądać w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu, przed kinem Kultura.


To historia polskiego kina, opowiedziana fotosami z filmów, które zapisały się w historii naszej kinematografii – od filmu „Antoś pierwszy raz w Warszawie” do „Małej Moskwy”. Do zdjęć dołączono fragmenty starych recenzji, dialogi z filmów, a nawet wiersze.

 

Ekspozycja była prezentowana wcześniej w Berlinie, Krakowie, Tarnowie, Klużu-Napoka w Rumunii i Koszalinie. Odwiedzi jeszcze Wrocław, Zwierzyniec, Pisek w Czechach, Jarocin, Gdynię, Łódź, Sofię, Istambuł, Tallin i Monachium.

Warszawski wernisaż odbędzie się w niedzielę 28 czerwca o godzinie 17.00 w kinie Kultura. Będą też specjalne projekcje filmów: „Antosza zgubił gorset” z 1916 r. i „Małej Moskwy” z 2008 r. Ogłoszony zostanie konkurs wiedzy o filmie, w którym można wygrać cenne nagrody.

Wystawa powstała z inicjatywy i środków PISF, we współpracy z Muzeum Kinematografii w Łodzi i Filmoteką Narodową. Szczegółowe informacje, fotosy, zdjęcia i wykłady Rafała Marszałka o historii polskiego filmu znaleźć można na stronie www.100latpolskiegofilmu.pl.

 

25.06.2009

Galerie zdjęć