I edycja Festiwalu Filmowego "Zabytkomania"

10 grudnia poznamy pierwszych laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Filmowego „Zabytkomania” organizowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Uroczysta gala i rozdanie nagród odbędzie się w warszawskim Kinie Kultura.

Zabytkomania

„Zabytkomania” to konkurs filmowy skierowany przede wszystkim do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a także studentów oraz absolwentów szkół filmowych, którego tematem jest szeroko pojęte dziedzictwo kulturowe. Celem konkursu jest nie tylko rozwijanie pasji filmowej wśród młodych ludzi, ale przede wszystkim zwiększenie ich wiedzy o lokalnych zabytkach i historii, a także nawiązanie więzi społecznej z lokalnym dziedzictwem kulturowym.

Zgłoszenia z całej Polski

– Cieszy nas to, że konkurs spotkał się z tak pozytywnym odbiorem wśród młodzieży szkolnej, a także studentów i absolwentów. Otrzymaliśmy zgłoszenia z całej Polski. Wszystkie filmy wykonano z wielką starannością i zaangażowaniem, ale zgodnie z regulaminem – nagrodzimy tych najlepszych – mówi Beata Bauer, Kierownik Zespołu ds. organizacji kształcenia i upowszechniania wiedzy o dziedzictwie w Narodowym Instytucie Dziedzictwa oraz koordynator konkursu.

Amatorzy i profesjonaliści

Uczestnicy „Zabytkomanii” konkurowali w dwóch grupach: amatorzy (młodzież gimnazjalna i licealna), którzy mogli nadsyłać prace w kategoriach: film dokumentalny lub reportaż i film animowany oraz profesjonaliści (studenci i absolwenci szkół filmowych), dla których przewidziano trzy kategorie: film dokumentalny lub reportaż, film animowany oraz spot reklamowy promujący temat Europejskich Dni Dziedzictwa 2016 „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła i pomniki”.

Więcej szczegółów na temat konkursu na stronie www.nid.pl.

Informacja prasowa

04.12.2015