„I odpuść nam nasze długi” w kinach

„I odpuść nam nasze długi”

Guido (Claudio Santamaria), były technik komputerowy, nie może pozbierać się po tym, jak firma w której pracował ogłosiła bankructwo i zwolniła wszystkich pracowników. Samotny mężczyzna szybko popada w długi, a na domiar złego traci również kolejną pracę, którą podjął jako magazynier… Będąc na granicy wytrzymałości, ścigany przez wierzycieli, jedyne co przynosi mu pocieszenie, to wieczory w pobliskim barze, gdzie poznaje piękną barmankę Rinę (Flonja Kodheli), oraz rozmowy z zaprzyjaźnionym sąsiadem, Profesorem (Jerzy Stuhr), którzy pomaga Guido w najtrudniejszych chwilach, pożyczając mu pieniądze i wspierając słowem przy bilardzie, w który Profesor namiętnie grywa, wtajemniczając przy okazji Guido w swe rewolucyjne teorie polityczne i ekonomiczne. 

Guido staje na skraju rozpaczy, gdy zostaje pobity przez nasłanych przez firmę windykacyjną mężczyzn. Nie widząc innego wyjścia z tej patowej sytuacji, postanawia zaproponować szefowi firmy windykacyjnej odpracowanie długu, na co ten przystaje. Przewodnikiem Guido po bezlitosnym świecie odzyskiwania długów zostaje Franco (znany z roli Rocco w filmie „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” Marco Giallini), jeden z najskuteczniejszych windykatorów w Rzymie, który stosując niestandardowe metody wobec dłużników odniósł w branży wielki sukces, który przyniósł mu zarówno pieniądze, jak i pozycję.

Z początku Guido z trudem odnajduje się w środowisku Franco, jednak przyparty do muru przejmuje dość brutalne metody swojego mentora, a z czasem nawet zaczyna mu się podobać nowopoznany świat, w którym pieniądze nie stanowią już problemu, a drogie restauracje stają przed nim otworem. Widząc w nim godnego partnera, Franco zaprzyjaźnia się z Guido, zaprasza na rodzinną kolację, przedstawia swoją żonę (Agnieszka Żulewska)…

Pozornie życie Guida wraca na właściwe tory. Mężczyzna zakochuje się z wzajemnością w Rinie, zarabia dobre pieniądze, odzyskuje pewność siebie… Czy jednak w obliczu prawdziwych ludzkich dramatów, które tracą na znaczeniu w zderzeniu z bezwzględnymi zasadami rynku windykacyjnego, Guido będzie w stanie odnaleźć prawdziwe szczęście i miłość?

Twórcy

  • Reżyseria: Antonio Morabito
  • Scenariusz: Amedeo Pagani, Antonio Morabito
  • Montaż: Francesca Bracci
  • Zdjęcia: Duccio Cimatti
  • Dźwięk: Jurg Lempen
  • Produkcja: Agresywna Banda, Cavatina, Studio Orka, La Luna, Lotus production, Ska-ndal production, Peacock Film, Rai Cinema
  • Koproducenci: Amedeo Pagani, Marco Belardi, Paolo Genovese(IT), Alessandro Leone, Michał Dziuda, Jacek Kulczycki, Magdalena Zimecka (PL), Elena Pedrazzoli (CH), Genc Permeti (ALB)
  • Dystrybucja: Wistech Media

W obsadzie znaleźli się polscy aktorzy Jerzy Stuhr i Agnieszka Żulewska.

Film pokazywany był jako film zamknięcia 34. Warszawskiego Festiwalu Filmowego.


22.10.2018