"Ida" i "Ojciec i syn" wygrywają w Mińsku

„Ida” Pawła Pawlikowskiego i „Ojciec i syn” Pawła Łozińskiego wygrały 20. Międzynarodowy Festiwalu Filmowym Listapad, który zakończył się 8 listopada 2013 w Mińsku.

„Ida” z czterema nagrodami

 

„Ida” Pawła Pawlikowskiego otrzymała Grand Prix (Złoty Listapad) dla najlepszego filmu fabularnego, nagrodę im. Juriego Marukhina za najlepsze zdjęcia oraz nagrody międzynarodowego jury krytyków filmowych dla Agaty Kuleszy za najlepszą rolę drugoplanową oraz nagrodę Srebrny Listapad za osiągnięcia artystyczne. Polska produkcja pokonała 11 filmów z całego świata m.in. takie obrazy jak „Geograf przepił globus” reż. Alexander Veledisky czy „My Dog Killer” reż. Mira Fornay. Nagrda w Mińsku jest kolejnym zagranicznym wyróżnieniem dla filmu Pawła Pawlikowskiego, który wygrał m.in. MFF w Londynie, 29. Warszawski Festiwal Filmowy, 38. Gdynia – Feastiwal Filmowy i otrzymał nagrodę na MFF w Toronto.

„Ojciec i syn” najlepszym dokumentem

Grand Prix w konkursie filmów dokumentalnych otrzymał „Ojciec i syn” w reżyserii Pawła Łozińskiego. W tym roku obraz został już nagrodzony m.in. na MFF w Moskwie (Grand Prix), Krakowskim Festiwalu Filmowym (Srebrny Róg).

 

Oba nagrodzone filmy były współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.listapad.com.

 

Paulina Bez

12.11.2013