"Ida" nagrodzona w Helsinkach

Współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej „Ida” Pawła Pawlikowskiego została nagrodzona podczas 27. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Love & Anarchy w Helsinkach.

Nagrodzona „Ida”

Polski kandydat do Oscara® w kategorii film nieanglojęzyczny zdobył kolejną nagrodę na międzynarodowym festiwalu. W Finlandii „Ida” Pawła Pawlikowskiego wygrała nagrodę publiczności w konkursie organizowanym przez MFF w Helsinkach oraz Fiński Narodowy Instytut Audiowizualny.

Film ze wsparciem PISF

„Ida” jest polsko-duńską koprodukcją, które została zrealizowana przez Opus Film i Phoenix Film we współpracy z Portobello Pictures, Phoenix Film Polska i Canal+ Polska. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Eurimages, Duński Instytut Filmowy oraz Łódzki Fundusz Filmowy.

Rekordowa liczba gości na festiwalu w Finlandii

W tym roku organizatorzy zanotowali rekord gości, którzy odwiedzili festiwal. Do niedzieli kończącej wydarzenie sprzedano 61,500 biletów, czyli o 3 tysiace więcej niż rok wcześniej. Dodatkowo 3,700 osób obejrzało online udostępnione filmy krótkometrażowe.

Festiwal uznany przez Hollywood Foreign Press Association

Festiwal jest akredytowany przy Hollywood Foreign Press Association (HFPA). Dziennikarze stowarzyszeni przy HFPA)co roku odwiedzają festiwale filmowe w poszukiwaniu nieanglojęzycznych filmów, które mogą być potencjalnymi kandydatami dla nagród Złotego Globu. Uznanie festiwalu w Helsinkach przez organizację oznacza, że w ciągu nadchodzących lat stowarzyszenie może sponsorować wyjazdy swoich członków na festiwal w Finlandii, co podnosi rangę festiwalu.

 

Więcej informacji: hiff.fi/en.

 

Magdalena Wylężałek

29.09.2014