"Ida" nagrodzona w Sarasocie

Współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej „Ida” w reżyserii Pawła
Pawlikowskiego otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu fabularnego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sarasocie u USA.

Kolejna nagroda dla „Idy”

Nagroda dla najlepszego filmu fabularnego na MFF w Sarasocie jest kolejnym wyróżnieniem dla obrazu Pawła Pawlikowskiego.

 

„Ida” otrzymała m.in. Nagrodę Jury FIPRESCI w sekcji Special Presentations na 38. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto oraz cztery nagrody na 38. Gdynia – Festiwal Filmowy: Złote Lwy dla najlepszego filmu, nagrodę za najlepsze zdjęcia, dla najlepszej roli żeńskiej – Agata Kulesza oraz za najlepszą scenografię autorstwa Katarzyny Sobańskiej i Marcela Sławińskiego. Film wygrał również m.in. 29. Warszawski Festiwal Filmowy i 57. Londyński Festiwal Filmowy. Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski zostali laureatami Złotej Żaby, głównej nagrody 21. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage i otrzymali nagrodę ASC Spotlight Award. Paweł Pawlikowski otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera w sekcji Baltic Gaze na 19. MFF w Wilnie.

Nowy film Pawła Pawlikowskiego

„Ida” jest najnowszym filmem Pawła Pawlikowskiego. To pierwszy obraz reżysera zrealizowany w całości w Polsce, którego scenariusz został wyróżniony MEDIA European Talent Prize. Autorami zdjęć do filmu są Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski. W role głównych bohaterek wcieliły się: debiutująca na ekranie Agata Trzebuchowska i Agata Kulesza. W filmie partnerują im m.in. Dawid Ogrodnik, Joanna Kulig, Jerzy Trela i Adam Szyszkowski.

Polsko-duńska koprodukcja ze wsparciem PISF

„Ida” jest polsko-duńską koprodukcją, które została zrealizowana przez Opus Film i Phoenix Film we współpracy z Portobello Pictures, Phoenix Film Polska i Canal+ Polska. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Eurimages, Duński Instytut Filmowy oraz Łódzki Fundusz Filmowy.

Dystrybucja i recenzje za granicą

„Ida” weszła na ekrany polskich kin 25 października 2013. Polskim dystrybutorem obrazu jest Solopan. Film Pawła Pawlikowskiego jest dystrybuowany również za granicą: w Belgii, Francji, Włoszech, Hiszpanii i Holandii. Zagranicznym agentem sprzedaży filmu jest Fandango Portobello. Film otrzymał bardzo dobre rencenzje za granicą m.in. od francuskiej i włoskiej prasy.

 

Źródło informacji: www.indiewire.com.

 

Strona festiwalu: www.sarasotafilmfestival.com.

 

Paulina Bez

14.04.2014