"Ida" nagrodzona w Toronto

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego otrzymał Nagrodę Jury FIPRESCI w sekcji Special Presentations na zakończonym 15 września 38. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto.

Nagroda Jury FIPRESCI

Film „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego otrzymał nagrodę Jury FIPRESCI w sekcji Special Presentations. W jej ramach publiczność festiwalu mogła w tym roku zobaczyć również film „Wałęsa. Człowiek z nadziei” w reżyserii Andrzeja Wajdy, a także obrazy takich reżyserów jak Atom Egoyan, Jasmila Žbanić, Alfonso Cuarón czy Jim Jarmusch. Główną nagrodę festiwalu przyznaną przez publiczność otrzymał obraz „12 Years a Slave” w reżyserii Steve’a McQueena.

„Ida”

 

Współfinansowany przez PISF nowy film Pawła Pawlikowskiego (nagrodzonego dotychczas m.in. Europejską Nagrodą Filmową i BAFTA) to pierwszy film reżysera realizowany w całości w Polsce, którego scenariusz został wyróżniony MEDIA European Talent Prize. Akcja filmu rozgrywa się w Polsce na początku lat sześćdziesiątych. „Ida” jest historią spotkania dwóch kobiet: młodej zakonnicy, która dowiaduje się o swoim żydowskim pochodzeniu oraz komunistki, która jest jedyną żyjącą osobą z jej rodziny. W filmie obok Agaty Kuleszy i debiutującej na ekranie Agaty Trzebuchowskiej grają m.in. Joanna Kulig i Dawid Ogrodnik. Autorem zdjęć do filmu jest Łukasz Żal. „Ida” jest koprodukcją polsko-duńską, a polskim producentem obrazu jest firma Opus Film.

Laureat Złotych Lwów w Gdyni

Film „Ida” Pawła Pawlikowskiego wygrał 38. Gdynia – Festiwal Filmowy. Obraz otrzymał Złote Lwy dla najlepszego filmu oraz trzy inne nagrody: za zdjęcia autorstwa Łukasza Żala i Ryszarda Lenczewskiego, dla najlepszej roli żeńskiej – Agata Kulesza oraz za najlepszą scenografię autorstwa Katarzyny Sobańskiej i Marcela Sławińskiego.

TIFF (Toronto International Film Festival)

Festiwal w Toronto w 2010 roku został uznany przez magazyn Indiewire trzecim najważniejszym festiwalem filmowym na swiecie (po Cannes i Sundance). Organizowana od 1976 roku impreza ma charakter przeglądu najnowszych tendencji światowych kinematografii – jedyne regulaminowe nagrody przyznawane są przez publiczność. Na festiwalu w ciągu kilku ostatnich lat kino polskie było reprezentowane m.in. przez takie tytuły jak „Galerianki” i „Bejbi Blues” Katarzyny Rosłaniec, „Sponsoring” Małgorzaty Szumowskiej, „W ciemności” Agnieszki Holland, „Różę” Wojciecha Smarzowskiego, „Imagine” Andrzeja Jakimowskiego, „Essential Killing” Jerzego Skolimowskiego czy „Chrzest” Marcina Wrony.

 

Więcej informacji: www.tiff.net.

 

Paulina Bez, Marta Sikorska

16.09.2013