"Ida" wygrywa goEast 2014

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Ida” Pawła Pawlikowskiego wygrał Międzynarodowy Festiwal Filmów z Europy Środkowej i Wschodniej goEast w Wiesbaden.

Nagroda dla najlepszej fabuły

Podczas 14. edycji festiwalu goEast Nagroda Filmowa Skody – główna nagroda na festiwalu w kategorii filmu fabularnego została przyznana filmowi „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Dodatkiem pieniężnym do nagrody jest 10 tysięcy euro. 

Kolejna nagroda dla „Idy”

Nagroda na festiwalu goEast jest kolejnym wyróżnieniem dla obrazu Pawła Pawlikowskiego.

 

„Ida” otrzymała m.in. Nagrodę Jury FIPRESCI w sekcji Special Presentations na 38. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto oraz cztery nagrody na 38. Gdynia – Festiwal Filmowy: Złote Lwy dla najlepszego filmu, nagrodę za najlepsze zdjęcia, dla najlepszej roli żeńskiej – Agata Kulesza oraz za najlepszą scenografię autorstwa Katarzyny Sobańskiej i Marcela Sławińskiego. Film wygrał również m.in. 29. Warszawski Festiwal Filmowy i 57. Londyński Festiwal Filmowy. Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski zostali laureatami Złotej Żaby, głównej nagrody 21. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage i otrzymali nagrodę ASC Spotlight Award. Paweł Pawlikowski otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera w sekcji Baltic Gaze na 19. MFF w Wilnie. „Ida” została również nagrodzona na MFF w Sarasocie na Florydzie. 

Nowy film Pawła Pawlikowskiego

„Ida” jest najnowszym filmem Pawła Pawlikowskiego. To pierwszy obraz reżysera zrealizowany w całości w Polsce, którego scenariusz został wyróżniony MEDIA European Talent Prize. Autorami zdjęć do filmu są Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski. W role głównych bohaterek wcieliły się: debiutująca na ekranie Agata Trzebuchowska i Agata Kulesza. W filmie partnerują im m.in. Dawid Ogrodnik, Joanna Kulig, Jerzy Trela i Adam Szyszkowski.

Polsko-duńska koprodukcja ze wsparciem PISF

„Ida” jest polsko-duńską koprodukcją, które została zrealizowana przez Opus Film i Phoenix Film we współpracy z Portobello Pictures, Phoenix Film Polska i Canal+ Polska. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Eurimages, Duński Instytut Filmowy oraz Łódzki Fundusz Filmowy.

Dystrybucja i recenzje za granicą

„Ida” weszła na ekrany polskich kin 25 października 2013. Polskim dystrybutorem obrazu jest Solopan. Film Pawła Pawlikowskiego jest dystrybuowany również za granicą: w Belgii, Francji, Włoszech, Hiszpanii i Holandii. Zagranicznym agentem sprzedaży filmu jest Fandango Portobello. Film otrzymał bardzo dobre rencenzje za granicą m.in. od francuskiej i włoskiej prasy.

 

Magdalena Wylężałek, Paulina Bez

17.04.2014