"Ida" wygrywa w Chorwacji

„Ida” Pawła Pawlikowskiego wraca z kolejnego festiwalu z Nagrodą Główną. Na zakończonym 29 sierpnia 5. Avvantura Festival – Film Forum Zadar w Chorwacji, oprócz samego filmu, uhonorowano Agatę Kuleszę i Agatę Trzebuchowską, przyznając im ex aequo nagrodę dla najlepszej aktorki.

„Ida” wydarzeniem dekady

W jury chorwackiego festiwalu zasiedli m.in. węgierski reżyser György Pálfi oraz Tomasz Wasilewski, którego „Płynące wieżowce” były prezentowane podczas zeszłorocznej edycji wydarzenia. „Ida” zdobyła Grand Prix festiwalu pokonując dziewięć uznanych europejskich filmów.

 

– To kolejna nagroda dla tego filmu potwierdzająca, iż jest on wydarzeniem dekady, które wzbudza dyskusje i pozostawia daleko w tyle konkurencję, nawet jeśli jest silna, a w tym wypadku tak właśnie było – mówił krytyk filmowy Łukasz Maciejewski, który odbierał w Chorwacji nagrodę w imieniu ekipy „Idy”.

 

W Zadarze uhonorowano także Agatę Kuleszę i Agatę Trzebuchowską, które otrzymały ex equo nagrodę dla najlepszej aktorki. Warto przypomnieć, że w zeszłym roku z nagrodą za rolę męską wyjechał z festiwalu Mateusz Banasiuk.

Inne polskie akcenty

W tym roku nagrodę za całokształt twórczości na Avvantura Festival – Film Forum Zadar otrzymał polski scenograf Allan Starski. Konkurs krótkich metraży wygrał natomiast film „Auschwitz on my mind” Assafa Machnesa w koprodukcji izrealsko-brytyjsko-polskiej, który opowiada o izraelskim nastolatku, przyjeżdżającym do Polski z wycieczką szkolną zwiedzającą obozy zagłady i miejsca pamięci.

 

Na podstawie informacji www.portalfilmowy.pl.

01.09.2014