"Ida" z nagrodą Lux

Europejscy parlamentarzyści przyznali nagrodę filmową Lux „Idzie” Pawła Pawlikowskiego. Wyniki głosowania zaprezentowano 17 grudnia w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

Kolejna międzynarodowa nagroda dla „Idy”

Nagroda filmowa Lux jest kolejnym wyróżnieniem dla wyprodukowanego przez Opus Film i wspartego przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej obrazu Pawła Pawlikowskiego. W ostatnim czasie „Ida” zdobyła wiele nagród i nominacji w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Wśród najważniejszych znalazły się m.in. Europejskie Nagrody Filmowe, „Ida” zdobyła pięć statuetek, w tym za najlepszy film europejski 2014 oraz nominacja do Złotych Globów dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Aktualizowana lista nagród i nominacji dostępna jest tutaj.

Długa droga do finału nagrody filmowej Lux

Filmy, biorące udział w plebiscycie, zgłaszane były przez członków Parlamentu Europejskiego, osoby indywidualne oraz związane profesjonalnie z filmem do 17 kwietnia 2014. W kolejnym etapie komitet selekcyjny wybrał 10 filmów, które zostały wybrane do oficjalnej selekcji. Tytuły 10 nominowanych filmów zostały ogłoszone na MFF w Karlowych Warach. Z kolei finałową trójkę poznaliśmy podczas konferencji prasowej na MFF w Wenecji. Obok „Idy” do finału zakwalifikowały się: francuskie „Dziewczyny z bandy”, reż. Céline Sciamma oraz słoweński „Klasowy wróg”, reż. Rok Biček. W obradach komitetu selekcyjnego tegorocznej edycji nagrody brał udział m.in. Jakub Duszyński – przedstawiciel firmy dystrybucyjnej Gutek Film.

Nagroda Filmowa Lux

Głównym celem nagrody filmowej Lux przyznawanej od 2007 roku przez Parlament Europejski jest promocja europejskich filmów i kultury oraz ożywianie debaty publicznej o wartościach europejskich i aktualnych problemach społecznych. W poprzednich latach nagrodę zdobyły filmy: „W kręgu miłości”, reż. Felix van Groeningen, „Io sono Li” reż. Andrea Segre, „Śniegi Kilimandżaro”, reż. Robert Guédiguian, „Obca”, reż. Feo Aladag, „Witamy”, reż. Philippe Lioret, „Milczenie Lorny”, reż. Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne. Pierwszym laureatem nagrody Lux został w 2007 roku Faith Akin i jego film „Na krawędzi nieba”.

Polskie filmy nominowane do nagrody Lux

Wśród polskich filmów, które w ubiegłych latach były nominowane do tej nagrody znalazły się w: 2012 roku koprodukcja „Droga na drugą stronę” w reżyserii Ancy Damian, w 2011 roku „Essential Killing” Jerzego Skolimowskiego oraz w 2008 roku „Sztuczki” Andrzeja Jakimowskiego.

Wybierz swój ulubiony film

Do końca stycznia 2015 każdy może oddać głos na swój ulubiony film, który znalazł się w finałowej trójce. Wyniki głosowania publiczności zostaną ogłoszone podczas festiwalu filmowego w Karlowych Warach, który odbędzie się w dniach 3-11 lipca 2015. Więcej o głosowaniu tutaj.

 

Więcej informacji: www.luxprize.eu.

 

Magdalena Wylężałek

17.12.2014