II Festiwal Filmów dla Edukacji Edukino

Od 30 listopada do 2 grudnia w Kinokawiarni Stacja Falenica odbywała się druga edycja Festiwalu Filmów dla Edukacji – Edukino realizowanego dzięki dotacjom Miasta Stołecznego Warszawy i PISF.

Najciekawsze filmy edukacyjne

1200 widzów obejrzało 25 najciekawszych, polskich i zagranicznych filmów edukacyjnych. Cześć uczniów wzięła udział w warsztatach montażu filmowego w laboratorium Europejskiego Centrum Komunikacji i Kultury, a obecni na festiwalu twórcy i pedagodzy dyskutowali na temat kondycji rodzimego filmu edukacyjnego i poziomu wykorzystania filmu w edukacji szkolnej i wychowaniu.

Wiedza jest atrakcyjna

Celem festiwalu jest promocja filmu edukacyjnego. – Chcemy przekonać festiwalowych gości, że film może zmienić porcję wiedzy w atrakcyjną, czasem trzymającą w napięciu, opowieść o wysokich walorach artystycznych. Chcemy, żeby doświadczyli, że dobra narracja filmowa zmienia badanie trudnych zagadnień w fascynującą przygodę, której szczegóły zapamiętuje się trwale i bez wysiłku. Chcemy zachęcić nauczycieli i uczniów do korzystania z filmów edukacyjnych – mówi dr Józef Chwedorowicz, prezes Fundacji Innowacji Społeczno-Kulturalnych, która jest organizatorem festiwalu.

Laureaci festiwalu

Jury złożone z filmowców i pedagogów, pod przewodnictwem zeszłorocznego laureata konkursu, dr Jerzego Grębosza, postanowiło nagrodzić następujące filmy:

  • w kategorii filmów edukacyjnych dla dzieci (ze szkół podstawowych) Złotego Kopernika otrzymał film pt. „Giga”. Jego twórcami są Ewa i Hubert Stępniewicz. Wyprodukowany przez VIS Media film to krótka opowieść o niezwykłym wydarzeniu, jakie miało miejsce w jednej z najnowocześniejszych oczyszczalni ścieków podczas wizyty 10-letniego chłopca – opowieść będąca pretekstem by zapoznać widza z tajemnicami obiektu.
  • w kategorii filmów edukacyjnych dla młodzieży (ze szkół gimnazjalnych) zwyciężył film pt. „Romantyzm”. Twórcą scenariusza i reżyserem jest Tomasz Mucha. Zrealizowany przez Wydawnictwo WAM, Studio Inigo z Krakowa, na zlecenie Wydawnictwa Szkolnego PWN film to niezwykle spójny, malarski wizerunek świata kreowanego w poezji epoki romantyzmu.
  • w kategorii filmów edukacyjnych dla młodzieży (ze szkół ponadgimnazjalnych) Złotego Kopernika otrzymał film pt. „O Miłoszu w roku Miłosza”. Jego autorem jest zespół Uniwersyteckiego Studia Filmowego UAM, kierowany przez dr Stefana Habryło. Film powstał w ramach cyklu wykładów „Arcydzieła, arcymyśli…”.

Nagrody pieniężne dla zwycięzców ufundował Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Więcej o festiwalu na: www.edukino.pl.

14.12.2011