II Festiwal Filmów Dokumentalnych im. Braci Krzemińskich

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej dokument Pauliny Skibińskiej „Obiekt” otworzy 12 czerwca II Festiwal Filmów Dokumentalnych im. Braci Krzemińskich „Moja Mała Ojczyzna” w Częstochowie.

„Moja Mała Ojczyzna”

Ideą festiwalu jest integracja środowisk lokalnych oraz poszukiwanie w kontekstach historycznych i kulturowych elementów częstochowskiej tożsamości. 1. edycja festiwalu stała się inspiracją do dyskusji o lokalnym patriotyzmie i indywidualnym wkładzie współczesnych mieszkańców w wielopokoleniowy dorobek regionu. Wszystkim prezentowanym na festiwalu filmom towarzyszyć będą dyskusje z zaproszonymi gośćmi.

Dodatkowe atrakcje

Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa starych urządzeń kinematograficznych i III Giełda Filmowa, podczas której będzie możliwość kupienia płyt CD, DVD, książek oraz innych publikacji związanych z tematyką filmową w atrakcyjnych cenach.

Wstęp i uczestnictwo w festiwalu jest bezpłatny.

Bracia Krzemińscy

Patronami festiwalu są Antoni i Władysław Krzemińscy – założyciele pierwsze stałego kina na ziemiach polskich, które mieściło się przy ulicy Piotrowskiej w Łodzi. 10 lat później w 1909 roku założyli pierwsze kino w Częstochowie. Bracia Krzemińscy są też autorami jednego z najstarszych filmów dokumentalnych w Polsce „Pożar zapałczarni w Częstochowie” z 1913 roku.

II Festiwal Filmów Dokumentalnych im. Braci Krzemińskich „Moja Mała Ojczyzna” odbędzie się w dniach 12-14 czerwca w Częstochowie.

Kontakt: festiwalmojamalaojczyzna@gmail.com

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na profilu wydarzenia na stronie: www.facebook.com/FFDMMO.

Na podstawie informacji prasowej

10.06.2015