II Festiwal Polskiego Kina w Hiszpanii

Instytut Polski w Madrycie po raz kolejny organizuje Festiwal Polskiego Kina w Hiszpanii (Madryt oraz m.in. Walencja, Barcelona, Kordowa, Grenada, Almeria, Sewilla), w czasie którego będzie można zobaczyć najnowsze produkcje polskiej kinematografii.

 

Festiwal odbędzie się w dniach 5-9 października 2011. Otworzy go pokaz „Essential Killing” Jerzego Skolimowskiego.

 

W ramach Festiwalu przewidziane są specjalne pokazy tematyczne, m.in. „Fantastyczne popołudnie” zadedykowane Stanisławowi Lemowi. Z tej okazji zostanie pokazanych 5 filmów bazujących na prozie tego wybitnego pisarza: „Profesor Zazul”, „Przyjaciel”, „Przekładaniec”, „Milcząca gwiazda” oraz „Test pilota Pirxa”. W programie festiwalu znalazły się również filmy dokumentalne z cyklu „Przewodnik o Polakach”, które przedstawiają codzienne życie Polaków w epoce socjalizmu oraz ukazujące sposób w jaki społeczeństwo walczyło o wolność w tych sferach życia codziennego, które dzisiaj trudno sobie wyobrazić.

 

Filmy wybrane na tegoroczną edycję festiwalu zostaną pokazane w oryginalnej wersji językowej, z hiszpańskimi napisami. Festiwal Polskich Filmów w Hiszpanii jest dofinansowywany przez PISF.

 

Więcej na stronie: www.culturapolaca.es.

 

Informacja prasowa

03.10.2011